SpravodajstvoVeda a výskum

Približne 21% opíc, na ktorých Neuralink testovalo čipy prepájajúce mozog s počítačom, zahynulo

Spoločnosť Neuralink, a za ktorou stojí Elon Musk, reaguje na obvinenia, že by zneužívali zvieratá alebo ich vystavovali „extrémnemu utrpeniu“.

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Neuralink vyvíja čip „Link“, ktorý má prepojiť počítač s ľudským mozgom. V minulosti sme mohli dokonca vidieť, ako sa podarilo vedcom prepojiť čip s mozgom opice, ktorá hrala počítačovú hru len za pomoci mysle. Asi málokomu vtedy napadlo, že vývoj tejto technológie za sebou zanecháva obete v podobe mŕtvych zvierat, hoci sme to mnohí tušili.

Nezisková organizácia Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM), ktorá bojuje za práva zvierať, nedávno podala sťažnosť na spoločnosť Neuralink za údajné vykonávanie „invazívnych a smrtiacich mozgových experimentov“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dokumenty odhaľujú, že opiciam bol zohavený mozog v nekvalitných experimentoch a boli ponechané trpieť a neskôr zomrieť,“ uviedol Beckham, ktorý zastupuje PCRM. „Nie je žiadnym tajomstvom, prečo chcú Elon Musk a univerzita utajiť pred verejnosťou fotografie a videá tohto hrozného zneužívania.“ dodal.

Neuralink odmieta obvinenia

Najnovšie sa prostredníctvom blogu spoločnosti Neuralink dozvedáme podrobnosti o úmrtiach týchto opíc, ale aj podmienkach, v ktorých žijú. Veľká časť týchto obetí bola podľa blogu spôsobená poruchami a infekciami spojenými s mozgovými implantátmi. Nebolo ich však tak veľa, ako sa uvádza v sťažnosti. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Neuralink rovnako dôrazne odmieta, že by zneužívali zvieratá alebo ich vystavovali „extrémnemu utrpeniu“, ako tvrdí PCRM. Neuralink v rámci blogu opisuje, že pre zvieratá, na ktorých testujú nové technológie, vytvorili prostredie, ktoré uprednostňuje ich potreby, pričom odmietli budovať prostredie, ktoré je typické pre ľudské pohodlie.

„V roku 2020 sme otvorili naše vivárium s rozlohou 1 800 metrov štvorcových, v ktorom sú ustajnené hospodárske zvieratá a makaky rhesus (pozn. redakcie: ide o opice). Vivárium je rovnako vybavené opatrovateľmi, ktorí sú nadšení z komfortu pre zvieratá, čo je ústredná filozofia Neuralinku.“

Spoločnosť zároveň hovorí, že ich nezomrelo 15, ako tvrdí organizácia, bolo ich menej. Neuralink prízvukuje, že získali akreditáciu AAALAC. Ide o akreditáciu, ktorá skúma podmienky, v akých žijú zvieratá. Spoločnosť hovorí, že získaná akreditácia hovorí, že sú ďaleko pred zákonnými požiadavkami.

„V spoločnosti Neuralink sme absolútne odhodlaní pracovať so zvieratami tým najhumánnejším a najetickejším možným spôsobom,“ uviedla spoločnosť. „Využitie každého zvieraťa bolo rozsiahlo plánované a zvážené, aby sa vyvážil vedecký objav s etickým využívaním zvierat,“ dodáva spoločnosť.

Spoločnosť ďalej vysvetľuje, že celkovo čip bol testovaný doposiaľ na 23 opiciach z čoho 5 umrelo v dôsledku chirurgických komplikácií, či zlyhania zariadenia alebo z dôvodu infekcií súvisiacich so zariadením. Ďalšie 2 opice zomreli plánovane, aby vedci zhromaždili anatomické údaje. Tak či onak, 5 z 23 opíc umrelo priamo v dôsledku chirurgického zákroku, čo znamená, že úmrtnosť je zatiaľ približne 21%.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close