Neprevzaté zásielky, no i mystery boxy: Pozor, takto podvodníci, no aj nedôveryhodné e-shopy, okrádajú ľudí

Na internete sa roztrhlo vrece s predajom neprevzatých zásielok ale aj mystery boxov. Častokrát ide pritom o podvod, ktorého cieľom je získať peniaze obete.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Internet je priestorom, ktorý nám dáva pocit akejsi anonymity. To je aj dôvod, prečo ho ľudia častokrát zneužívajú za účelom, aby niekomu ublížili, prípadne niekoho okradli. Spomenúť si môžeme napríklad na nechutný hoax spred pár dní, v ktorom neznámy páchateľ tvrdil, že konkrétna žena unáša detí, ktorého výsledkom je, že nevinnej žene sa dnes vyhrážajú stovky ľudí. Alebo, nedávno sme upozorňovali na internetové obchody, v ktorých nákup nemusí skončiť podľa predstáv zákazníka. E-shopy totiž často doručovali iný tovar ako inzerovali, prípadne ho nedoručili vôbec.

Zdá sa, že online podvodov nebude už ubúdať, práve naopak. Dôvodom je, že čoraz väčšiu časť našich životov sme presunuli do kybernetického priestoru. Polícia SR najnovšie upozorňuje na novú vlnu podvodov, v ktorých došlo k zneužitiu značiek Slovenskej pošty a Letiska Milana Rastislava Štefánika.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chystáte sa kúpiť „nedoručený tovar“, nenechajte sa nachytať

Muži zákona konkrétne upozorňujú na to, že sociálnymi sieťami sa rozmohli stránky, ktoré sa vydávajú za stránky Slovenskej pošty či Letiska, na ktorých ich správcovia ponúkajú neprevzatý tovar z objednávok, prípadne stratenú alebo poškodenú batožinu pasažierov. Ako už asi tušíte, tak ide o podvod. Útočníci v tomto type podvodu ponúkajú za pár drobných tovar, ktorý nebol doručený pôvodnému adresátovi, resp. batožinu, o ktorú už nikto nejaví záujem.

Cieľom tohto podvodu je získať citlivé údaje z bankovej karty a tie následne zneužiť.

„Pošta vraj ponúka nevyzdvihnuté balíky za veľmi výhodné ceny. V realite sa síce uskutočňujú dražby takýchto druhov zásielok, ale nie v takejto forme. A navyše, nikto z pošty Vám na Facebook nenapíše, aby ste mu poslali číslo kreditnej karty.

V prípade letiska ide nielen o podvod, ale aj úplný hoax. Predaj stratenej či poškodenej batožiny neexistuje. Aj v tomto prípade Vás budú kontaktovať podvodníci, aby ste im prezradili citlivé údaje.“, upozorňujú policajti na sociálnej sieti.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pozor aj na mystery boxy, s ktorými sa roztrhlo vrece

V súvislosti s touto témou, kedy podvodníci ponúkajú „mačku vo vreci“, by sme chceli upozorniť aj na ponuku rôznych mystery boxov, ktoré ponúkajú e-shopy. Možno aj na vás vyskočila v nedávnej minulosti reklama, ako môžete vidieť nižšie.

podvodne eshopy a predaj stratenych produktov
Zdroj: Vosveteit.sk / snímka obrazovky s reklamou

Predajcovia týchto mystery boxov často sľubujú hodnotný tovar za pár €. Môže sa to zdať ako výhodná ponuka, no v skutočnosti tomu tak nemusí byť. A hoci, takáto ponuka nemusí byť hneď podvodom, tak sa môžete popáliť. Odporúčame vám, aby ste si pred kúpou takéhoto produktu dobre prečítali recenzie na obchod a to hlavne mimo stránky predajcu, aby ste jeho kúpu neskôr neľutovali. V prípade ponuky e-shopu vyššie, sme našli desiatky recenzií na stránke tretej strany, kde recenzenti hovoria, že im bol doručený bezcenný tovar a predajca s nimi nekomunikuje, keď ho chcú vrátiť.

podvodne eshopy a predaj stratenych produktov recenzie
Zdroj: Printscreen obrazovky / Recenzie e-shopu na webe tretej strany (via obchody.heureka.cz)

Aj tu teda platí, že by sme nemali konať zbrklo a najprv by sme sa mali pozrieť na recenzie obchodu aj mimo stránky predajcu, aby sme vedeli, čo môžeme od transakcie očakávať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre