Nefunguje vám Wi-Fi, ako by malo. Toto sú najčastejšie dôvody, prečo vám internet ide zle, vrátane riešení, ako to opraviť

Pozrite sa na najčastejšie dôvody, ktoré spôsobujú, že internet cez Wi-Fi vám nefunguje, ako má, vrátane toho, ako tieto problémy opraviť.

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Wi-Fi internet používame každý deň, je však problém keď nefunguje tak, ako by sme chceli. Najčastejšie sa to pritom deje, keď ho potrebujeme. Napríklad, keď musíme do práce odovzdať úlohu, ktorú sme dostali, prípadne si večer chceme pozrieť film po náročnom dni. Preto sa pozrite sa na najčastejšie dôvody toho, prečo vám Wi-Fi nefunguje tak ako by mala a taktiež ako to vyriešiť.

Základ, čo robiť, ak sa vyskytne problém s Wi-Fi

Začnime postupne od „Adama“, čo je potrebné urobiť, keď vám nefunguje internet, resp. Wi-Fi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skontrolujte Wi-Fi pripojenie na zariadení:

Uistite sa, že funkcia Wi-Fi na vašom zariadení je zapnutá. Rovnako ale skontrolujte aj router, či vysiela Wi-Fi signál.

Po prvýkrát sa podarilo vedcom zobraziť pomocou Wi-Fi objekty za stenou
Zdroj: Unsplash (Christina @ wocintechchat.com, Henry & Co.) Pixabay (GDJ), Úprava: Vosveteit.sk

Reštartujte router

Častokrát môže aj taká jednoduchá vec ako reštartovanie routera zachrániť celú situáciu. Tak ako v prípade smartfónov, tak aj router, aby mohol fungovať, tak beží na jeho pozadí XY aplikácií. Tieto aplikácie generujú dočasné dáta a z času na čas sa môže stať, že sú chybné, prípadne tých dát je až príliš a nedochádza k ich priebežnému odstráneniu a vytváraniu nových, čo spôsobuje problémy. Reštartovanie routera všetky tieto procesy zastaví a vymaže. Pri jeho spustení budú tieto procesy naštartované na novo a s „čistým štítom“.

Problémy s káblami

Možno sa to zdá ako banalita, ale častokrát spôsobuje problémy s internetom aj kábel, ktorý je napríklad ohnutý. Skontrolujte si preto, či nie nejako porušený alebo neprirodzene zahnutý.

Skontrolujte, či nemá služba náhodou výpadok

Môže sa stať, že je zaznamenaný výpadok a práve preto ani vy nemáte internet. Je však dobré si to overiť u poskytovateľa. Prípadne dobrou službou, či aj ďalší používatelia neevidujú problémy s internetom, je downdetector.sk, kde používatelia zvyknú hlásiť problémy s internetom. Stránku si otvorte cez mobil a pozrite sa.

Zastaralý router alebo firmware

Samozrejme, predtým, ako začnete preklínať všetkých bohov, tak sa odporúča, aby ste sa pozreli, či nie je dostupná aktualizácia pre váš router. Ako navštívite stránky výrobcu routera, tak skontrolujte, či nie je pre váš router dostupná aktualizácia. Prípadne sa môžete pokúsiť nainštalovať aktualizáciu svojpomocne cez Správcu zariadení.

Problémy s Wi-Fi vám môže robiť aj sused

Rovnako si viete stiahnuť aplikáciu do mobilu, ktorá dokáže zanalyzovať vašu Wi-Fi sieť. Pravdepodobne zistíte, že Wi-Fi kanál, ktorý používate, je preťažený. Prípadne ho rušia iné signály.

WiFi analyza signalu_1 (2)
Zdroj: Vosveteit.sk

Tento problém je typický hlavne v husto obývaných oblastiach, kde môže dochádzať k preplneniu Wi-Fi kanálov. V tomto prípade stačí zvoliť zväčša iný kanál. Ako na to, sme vám ukázali v tomto článku. Prípadne, ak máte vo vašom okolí veľa vysielačov, ktoré fungujú na 2,4 GHz frekvencii, tak stačí router prepnúť na 5 GHz.

Vaša sieť môže byť preťažená

Možno by vás to nenapadlo, ale aj váš Wi-Fi router môže byť preťažený, ak máte k nemu pripojených viacero zariadení. Je to ako na diaľnici, zatiaľ čo počas obeda je cesta ľahko prejazdná, tak v rannej špičke môžete ísť ako v lete na saniach. Vo väčšine prípadov sa odporúča, aby ste mali pripojených k jednej sieti 4 až 6 zariadení. Ak ich máte viac, tak zariadenia rozdeľte na 2,4 GHz a 5 GHz pásmo, ak to váš router podporuje.

free wifi man kto je prihlaseny k mojej WiFi_2
Zdroj: Vosveteit.sk

K sieti môžete mať pripojeného ja „suseda“

Ďalším častým problémom je, že sa niekto cudzí pripojil k vašej Wi-Fi sieti. Kľudne môže ísť aj o suseda z vedľajších dverí, ktorý bol u vás na návšteve a pripojil sa k vašej sieti, lebo vám niečo ukazoval na internete. Teraz, keď chodí domov, tak na chodbe „chytí“ vašu Wi-Fi a je k nej pripojený bez toho, aby si to uvedomil. Skontrolujte si preto, aké zariadenia sú pripojené k vašej sieti a tie, ktoré nepoznáte, vyhoďte.

kto je pripojeny k Wi-Fi sieti_nastavenia routera
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, ako vyhodíte neznáme zariadenia, nezabudnite zmeniť aj heslo k sieti.

Nesprávne nastavenia siete

Problémy často môže spôsobovať aj nesprávne nastavenie siete. Napríklad DNS. Pre tých, ktorí nevedia, tak DNS je služba, ktorú možno prirovnať k telefónnemu zoznamu. Ide o funkciu, ktorá predkladá IP adresy do textovej podoby a opačne. Ak DNS služba funguje nesprávne alebo je pomalá, tak vám sa môže stránky načítavať pomaly. Odporúčame vám používať DNS od Google, ktorá sa pokladá vo všeobecnosti za najrýchlejšiu.

Čo robiť, ak sa sieť síce pripojí, no vy stále nemáte internet?

  • Resetujte router : Odpojte ho z elektriny, počkaj pár sekúnd a znovu zapojte.
  • Kontaktuj poskytovateľa: Ak stále nemáte internet, môže byť výpadok v tvojej oblasti. Zavolajte svojmu poskytovateľovi internetu a overte si to. Prípadne, ako sme vyššie spomínali, skúste službu downdetector.sk.
  • Skontrolujte ho: Skontrolujte, či router nie je fyzicky poškodený. Praskliny, zlomené diely alebo poškodené káble môžu spôsobovať problémy. Uistite sa, že router nie je prehriaty. Prehrievanie môže spôsobovať výpadky. Router by mal byť umiestnený na dobre vetranom mieste a nemal by byť zakrytý.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre