Ako často je potrebné reštartovať Wi-Fi router, aby vám internet fungoval dobre?

Reštartovaním vášho Wi-Fi routera môžete vyriešiť väčšinu problémov, keď vám internet nefunguje tak, ako má.

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Wi-Fi router tak ako aj niektoré iné zariadenia, ako napríklad počítače, je nutné z času na čas reštartovať, aby bol ich výkon lepší. Otázkou je, kedy a ako často by sme ho mali reštartovať. Jednoznačná odpoveď na túto otázku ale neexistuje.

Najlepšie je reštartovať router ihneď, ako sa vyskytne problém s internetom, napríklad, keď je pomalý. Práve reštartovanie je skvelý spôsob, ako predísť problémom s konektivitou a dokonca reštart routera môže pomôcť predísť aj hackerským útokom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako často by sme mali reštartovať router?

Kedykoľvek sa vyskytne na routery nejaká chyba, reštartovanie je najľahšia vec, ktorú vieme urobiť. Niekedy však nestačí a musíme router resetovať. Aký je však rozdiel medzi reštartovaním a resetovaním? Dozviete sa za chvíľu.

Neexistuje určitý počet, koľkokrát je potrebné Wi-Fi router reštartovať. Niektorí hovoria, že raz za mesiac, ďalší raz za týždeň, poprípade každých pár mesiacov, no občasným reštartovaním, ak to zbytočne nepreháňate, nič nepokazíte. Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie s portálom sortatechy.com.

Wi-Fi router a internet
Zdroj: skimin0k / Shutterstock.com

Výhody reštartovania routeru

2 hlavné dôvody, prečo je práve reštartovanie tak dôležité a netreba na to zabudnúť. Oba sme už vyššie spomenuli, reštartovanie routera vám môže pomôcť pri problémoch s internetom a zároveň, vám môže pomôcť v bezpečnosti.

Rýchlejšie pripojenie internetu

Postupom času sa v dočasnej pamäti RAM ukladá viac a viac informácií a keď je ich tam až príliš, tak vtedy to vedie k spomaleniu internetu.

Vo všeobecnosti problémy s internetom môžu spôsobiť chybné procesy, ktoré bežia na pozadí, konflikty IP adries či prehrievanie routera (ktoré môže byť spôsobené napríklad nesprávne fungujúcimi procesmi na pozadí). Reštartovaním sa vymažú všetky nepotrebné informácie, ktoré boli v dočasnej pamäti uložené. Inými slovami, dôjde k reštartovaniu interných procesov. To ma za následok to, že ak nejaký proces bežal na pozadí nesprávne, tak bude znova spustený a bez chyby. Rovnako dôjde k znovu prideleniu IP adries, ktoré by nemali byť už v konflikte.

Taktiež môže dôjsť k obnoveniu a optimalizácii rádiových kanálov a frekvencií, čo môže zlepšiť spoľahlivosť a rýchlosť Wi-Fi signálu.

(Čiastočne) chráni vaše zariadenie pred hackermi

Útočníci zvyčajne získajú prístup k vášmu routeru vďaka chybným bezpečnostným protokolom, avšak pri reštartovaní routeru, ten má tendenciu vyhľadať a nainštalovať novú aktualizáciu, ak je dostupná. Tieto aktualizácie väčšinou obsahujú rôzne bezpečnostné záplaty či vylepšenia. Taktiež je potrebné uviesť, že v niektorých prípadoch, keď router nakazí malvér, môže reštartovanie aspoň dočasne odstrániť niektoré typy škodlivého softvéru, najmä tie, ktoré sú v pamäti a nie sú trvalo uložené na zariadení. Tak isto niektoré bezpečnostné protokoly a firewall nastavenia sa môžu pri reštarte obnoviť alebo znovu načítať, čo môže pomôcť zabezpečiť lepšiu ochranu siete. Treba ale prízvukovať, že reštartovanie routera nie je komplexné riešenie pred kybernetickými hrozbami. Nemali by sme preto podceňovať riadne zabezpečenie siete.

Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Zároveň je potrebné povedať, že nie všetky routery sa automaticky pri reštarte aktualizujú. No nezúfajte, jeho aktualizácia je jednoduchá. Väčšinou stačí otvoriť webový prehliadač, zadať IP adresu smerovača a nájsť tlačidlo Aktualizovať.

Aký je  rozdiel medzi reštartovaním a resetovaním?

Konečne sa dostávame k odpovedi na otázku, aký je rozdiel medzi reštartovaním a resetovaním routeru. Je dôležité uviesť, že tieto dve veci neznamenajú to isté, hoci obe dokážu vyriešiť gro problémov. Reštartovanie je jednoduchšie a ľudia ho oveľa viac používajú. Resetovanie však je akási „posledná záchrana„, keď už ani to reštartovanie nepomôže.

Keď resetujete router, zmažete všetky informácie ako je napríklad jeho konfigurácia alebo pripojenie. Pri znovu zapnutí routeru ho musíte znovu nastaviť, ako keď ste ho spustili prvýkrát a znovu pripojiť k nemu zariadenia, ktoré k nemu boli kedysi pripojené. Skrátka vám to zaberie oveľa viac času ako reštartovanie. Odporúča sa, že ak router netreba resetovať, radšej to nerobte.

Resetuje sa router vytiahnutím zo siete?

Nie tak celkom, vytiahnutím zo siete, počkaním pár sekúnd a následným zapojením do siete, sa router reštartuje, nie resetuje. Dôvod, prečo by sme mali niekoľko sekúnd počkať je, že väčšina elektroniky využíva kondenzátory, čo sú v podstate malé batérie. Keď odpojíte váš router zo zásuvky, tak si môžete všimnúť, že ešte niekoľko sekúnd svietia diódy. Ak by ste ho hneď zapojili späť, tak by sa nemuseli odstrániť všetky dáta, ktoré sú uložené v dočasnej pamäti a nemuseli by ste sa zbaviť problému, ktorý vás trápi. Vo všeobecnosti sa odporúča počkať aspoň 30 sekúnd až minútu, kým ho znova zapnete.

Tlačidlo na resetovanie routera sa väčšinou nachádza na zadnej strane, stačí ho len stlačiť pomocou menšieho objektu napríklad kancelárskej sponky. Určite ho neresetujte, ak neviete, čo robíte. Ak tak spravíte, tak spravíte továrenský reset.

Mimochodom, ak vás trápi nekvalitné internetové pripojenie a reštart routera vám nepomohol, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete zlepšiť kvalitu Wi-Fi signálu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre