NávodySpravodajstvoWindows

Čo sú to “drivery” a prečo sú pre váš počítač nevyhnutné? Máte ich aktualizované?

Drivery, alebo ovládače, sú v počítačovom svete mimoriadne dôležité! Prečo by ste ale s ich aktualizáciou nemali na nič čakať?

Drivery, alebo slovensky, ovládače, existujú preto, aby hardvér počítača vedel komunikovať so systémom alebo aj medzi sebou. Väčšmi si prítomnosť ovládača všimnete pri zapájaní novej myšky, či klávesnice. Pri prvotnom zapojení systém vypíše nejaké to hlásenie, ktoré často aj prehliadneme. Na tému upozornil web makeuseof.com.

Každý jeden komponent v počítači potrebuje svoj ovládač. Je to z toho dôvodu, aby vedel transformovať zadaný signál do softvérovej reči. Bez ovládača by bol aj perfektne poskladaný počítač úplne nanič.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako skontrolovať zapojený hardvér?

Všetky komponenty a pripojené zariadenia sú zobrazené v Správcovi zariadenia. Správcu zariadenia otvoríte jednoducho, pravým kliknutím na logo Štart, kde sa vám zobrazí ponuka, z ktorej vyberiete Správcu zariadenia, resp. dajte túto ponuku vyhľadať. Po jeho otvorení sa zobrazí zoznam všetkého, čo je k počítaču pripojené.

pc 1
Zdroj: vosveteit.sk

Kliknutím na rôzne kategórie viete zobraziť presné názvy pripojených zariadení. Následným pravým kliknutím viete otvoriť sekciu Ovládače, resp. ich aktualizáciu. V tomto bode sa viete taktiež vrátiť k predchádzajúcim verziám v prípade chybnej aktualizácie.

Manuálnou inštaláciou ovládačov sa ale netreba nejako zaoberať. Dnešné systémy a zariadenia sú naprogramované tak, aby to spravili za nás. No ak chcete zo zariadení a komponentov vytiahnuť čo najviac, určite zvážte ich samostatnú aktualizáciu. Ide najmä o grafické a zvukové karty, prípadne RGB kontrola rôznych zariadení ako myšky, klávesnice alebo slúchadlá.

V takom prípade zväčša výrobca daného komponentu ponúka vlastný softvér, kde si viete nielen kontrolovať aktualizácie, ale aj meniť rôzne nastavenia.

Prečo aktualizovať ovládače?

V minulosti nebolo potrebné aktualizovať ovládače. Vlastne ich aktualizáciou sa dalo narobiť viac škody než osohu. V dnešnej, internetovej dobe je to ale iné. Časté aktualizácie operačného systému so sebou prinášajú aj potrebu aktualizácie ovládačov.

Prvým dôvodom je určite zlepšená súhra daného komponentu s operačným systémom. Je samozrejmosťou, že vývojári musia pri aktualizácii myslieť aj na to, že nie každý má hneď najnovšiu verziu ovládača. Aj preto nám všetky pripojené zariadenia fungujú aj po systémovej aktualizácii, no nemusí tomu tak byť vždy. Preto by ste aktualizáciu ovládačov určite nemali príliš odkladať. So starými ovládačmi sa môžete stretávať s rôznymi problémami, napríklad so slabším výkonom zariadenia.

Samozrejme, s novou aktualizáciou sa zlepšuje aj bezpečnosť a taktiež sa opravujú rôzne chyby. Práve bezpečnosť je veľmi dôležitá, hlavne v dnešnej dobe, kedy sú kybernetické zločiny na každom rohu.

Ako skontrolovať aktualizácie ovládačov?

Okrem možnosti kontroly aktualizácií manuálne v aplikácii daného zariadenia si viete všetky aktualizácie jednoducho skontrolovať v prostredí Windows. Do prostredia Windows Update sa dostanete pomocou kliknutia na Štart a otvorením Nastavení. Z dostupnej ponuky vyberte možnosť Aktualizácia a zabezpečenie. Kliknutím na Vyhľadať aktualizácie Windows neskontroluje iba tie svoje, ale aj aktualizácie pre ovládače. V prípade nájdenia aktualizácie postupujte podľa pokynov na obrazovke.

pc 2
Zdroj: vosveteit.sk

Rovnako sa môžete pokúsiť aktualizovať ovládače i prostredníctvom Správcu zariadení, kde ľavou myšou na konkrétny ovládač, a zvoľte možnosť vyhľadania aktualizácie.

manualna aktualizacia ovladaca
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako skontrolovať dostupnosť aktualizácie môžete i prostredníctvom stránok výrobcu daného komponentu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close