Neandertálci neboli tak hlúpymi, ako si myslíme. „Neboli iným druhom, len inou formou človeka“, hovoria vedci

Medzi neandertálcami a modernými ľuďmi nemusel existovať žiaden rozdiel, naznačuje nová štúdia. Naši predkovia žili rovnako ako Homo sapiens.

neandertalci
Zdroj: lorenza62 / Shutterstock.com

Neandertálci sa považujú za najbližších evolučných príbuzných človeka. Jedného času existovali na rovnakom území s modernými ľuďmi a posledné roky sa objavujú dôkazy, že nešlo len o jednoduchých jaskynných ľudí, ako sme si spočiatku mysleli.  

Podľa týchto výskumov už človek neandertálsky dokázal rozložiť oheň, variť a vytvárať decht, ktorý naši predkovia používali ako lepidlo. Ďalšie výskumy zas odhalili to, že Neandertálci mohli mať svoju kultúru a dokázali rozmýšľať symbolicky, pričom im cudzie nebolo ani umenie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z vedeckých štúdii vyplýva, že Neandertálci boli múdrejší, než sme si spočiatku mysleli. Mnohí výskumníci však stále predpokladali, že oproti druhu Homo sapiens stále zaostávali. Výskumníci z Universita di Trento v rámci svojej novej štúdie, ktorá v sebe zahŕňa zistenia z dvadsiatich rokov archeologického výskumu, tvrdia, že Neandertálci boli rovnako inteligentní ako Homo sapiens, ktorí prišli o niekoľko tisícročí neskôr.  

Dôkazy z mnohých archeologických nálezísk naznačujú, že Neandertálci vedeli oheň rozložiť. Ako hovoria autori výskumu, je rozdiel použiť oheň, ktorý vznikol zásahom blesku, alebo cez iné prírodné procesy, ako nazbierať drevo, založiť oheň a následne ho udržiavať. V tomto smere boli naši predkovia mimoriadne zruční a oheň bol centrálnym prvkom ich každodenného života.  

V rámci štúdie vedci zhrnuli archeologické výskumy, ktoré sa vykonávali na jednom z najdôležitejších archeologických nálezísk zahrňujúcich obdobie stredného paleolitu. Ide o jaskyňu Gruta de Oliveira, v ktorej prebiehali archeologické výskumy od roku 1989 až do roku 2012. V rámci tejto jaskyne našli vedci veľa úmyselne vytvorených ohnísk.  

“Objavenie jaskyne Gruta da Oliveira nastalo v roku 1989. Nasledujúci rok sa začalo s archeologickými prácami, ktoré trvali do roku 2012. V jaskyni sa našlo množstvo dreveného uhlia a zvieracích kostí. Okrem toho sa našlo tiež veľa kamenných nástrojov, charakteristických pre obdobie stredného paleolitu,” píše sa v práci.  

Neandertálci žili rovnako ako moderní ľudia

Výskumníkov najviac prekvapilo, že v jaskyni našli aj stopy po krboch, ktoré Neandertálci s jasným úmyslom postavili a používali ich v jaskyni. V nej sa našlo približne 12 krbov. Vo vnútri krbov sa našli dôkazy naznačujúce, že Neandertálci v nich varili svoje jedlo.  

Archeológovia odhalili aj to, že v týchto krboch pripravovali Neandertálci mäso. V jaskyni našli spálené kosti kôz, jeleňov, koní, vyhynutých býkov, nosorožcov a korytnačiek. Predpokladá sa, že korytnačky Neandertálci obrátili na pancier a pripravovali na horúcich kameňoch. V jaskyniach pri mori sa Neandertálci stravovali rybami či mäkkýšmi. Všetko to naznačuje, že Neandertálci mali naozaj pestrú stravu.  

Výskumníci tieto zistenia porovnávali s inými archeologickými dôkazmi z neskorších období, kedy už na území žili Homo sapiens.  

“Nenašli sme žiadne rozdiely, Neandertálci žili v jaskyniach podobne ako Homo sapiens. Zároveň mali podobné schopnosti, čo naznačuje rovnakú mieru inteligencie. Nepovedali by sme, že Neandertálci boli iným druhom, len inou formou človeka,” tvrdia vedci. 

Autori štúdie vysvetľujú, že vzorce správania, ktoré objavili v jaskyni Gruta da Oliveira nie sú iné ako vzorce správania, ktoré vykazovali Homo sapiens 50-tisíc rokov neskôr.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre