„Našli sme úlomky mimozemskej lode“, hovorí kontroverzný harvardský profesor

Avi Loeb je známy svojimi kontroverznými štúdiami o objekte Oumuamua.

mimozemska lod havarovala
Zdroj: TSViPhoto / shutterstock.com

Fyzik z Harvardskej univerzity, Avi Loeb, je známy svojimi teóriami o mimozemskom pôvode jedného z prvých návštevníkov Slnečnej sústavy, tajomného objektu Oumuamua. Ten vedeckú komunitu prekvapil pri opúšťaní sústavy, kedy namiesto spomaľovania akceleroval.

Okolo objektu Oumuamua sa strhla obrovská dávka pozornosti a dnes vedci publikovali niekoľko štúdií, ktoré racionálnym spôsobom vysvetlili správanie objektu. Avi Loeb však so svojimi teóriami nekončí. Ako informuje portál The Conversation, Loebovi sa podarilo získať 50 drobných sférických úlomkov, ktoré sú podľa jeho slov úlomky mimozemskej vesmírnej lode.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Loeb tvrdí, že sa úlomky dostali na Zem začiatkom roka 2014. V tej dobe niekoľko senzorov zaznamenalo prelet meteoru atmosférou planéty. Senzory si všimli, že tento objekt letel o niečo rýchlejšie než je pre iné objekty tohto typu bežné a nakoniec sa rozpadol nad južným Tichým oceánom. Objekt monitorovalo aj Centrum pre štúdiu blízkych objektov, ktoré funguje pod americkou NASA. Oficiálne označenie tohto objektu je CNEOS 20140108, resp. aj IM1, čo je označenie pre objekt, ktorý prišiel spoza hraníc Slnečnej sústavy.

Ako sme už spomenuli, v roku 2017 ku nám zavítal objekt Oumuamua, ktorý sa síce v našej sústave nezdržal dlho, no vyvolal obrovský rozruch. Predpokladá sa, že tvar tohto objektu pripomínal cigaru a Loeb pevne stál za tým, že Oumuamua nevznikol prirodzene. Loeb veril že by mohlo ísť o mimozemskú sondu a v článku z roku 2018 tvrdil, že bude hľadať úlomky podobných objektov v Slnečnej sústave.

V databáze Centra pre štúdiu blízkych objektov natrafil na CNEOS 20140108. Na základe trajektórie objektu zistil, že by sa mohol rozpadnúť niekde nad južným Tichým oceánom. Loebovi sa podarilo miesto nájsť a tvrdí, že získal materiál z tohto meteoru.

Mimozemská kozmická loď?

Loeb našiel materiál sférického tvaru, no nie je to prvýkrát, čo sa nám niečo podobné podarilo nájsť. Vedci objavili množstvo „kozmických guľôčok“, ktoré majú priemer približne pol milimetra. Prvou expedíciou ktorá podobné vzorky objavila bola HMS Challenger v rokoch 1872 až 1876.

Mnohí vedci však pochybujú o tom, že guľôčky vznikli vo vesmíre, nie to ešte že prišli spoza hraníc Slnečnej sústavy. Loebovu bláznivo znejúcu teóriu nezavrhujú, no navrhujú aby sme v nasledujúcich krokoch zistili vek materiálu. Ak by boli guľôčky staršie ako Slnečná sústava, potom by išlo o jednoznačný dôkaz, že vznikli v inom kúte vesmíru. Stále by to však nedokazovalo, že ide o materiál, ktorý bol kedysi súčasťou mimozemskej vesmírnej lode.

„Ak by sme potvrdili, že materiál vznikol za hranicami Slnečnej sústavy, stále by to nebol dôkaz o tom, že bol vyrobený mimozemskou civilizáciou. Úprimne neviem aký dôkaz by bol dostatočný na to, aby sme mohli niečo také tvrdiť, možno podpis mimozemského inžiniera,“ tvrdia vedci.

Avi Loeb je pomerne známy svojou posadnutosťou mimozemským životom, no výskum materiálu stále prebieha. Hoci nikto nečaká že z tohto objavu vzíde niečo, čo by transformovalo ľudstvo, jeden nikdy nevie. Možno sa tentokrát dočkáme prekvapenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre