Obyčajný meteorit alebo mimozemská technológia? Kontroverzný fyzik minie milión na to, aby to zistil

V roku 2014 do Tichého oceána spadol meteorit, ktorý podľa kontroverzného fyzika môže byť mimozemská technológia.

Padla v roku 2014 do tichého oceánu mimozemská technológia?
Zdroj: Unsplash (Anastasia Taioglou), PNGwing. Úprava: Vosveteit.sk

Avi Loeb je vedec z Harvardskej univerzity, ktorý je možno trochu „posadnutý“ pátraním po mimozemskom živote. Po objave zvláštneho objektu Oumuamua tvrdil, že ide o mimozemskú loď a v inej teórii hovoril o tom, že by sme mali pátrať po mimozemských sondách priamo v našej Slnečnej sústave.

Loeb prichádza s ďalšou teóriou, ktorá sa rovnako ako tie predchádzajúce, radí k tým bláznivejším. Tvrdí že meteorit, ktorý padol v roku 2014 do tichého oceánu, môže byť v skutočnosti mimozemská technológia, nevylučuje ale ani to, že ide o meteorit z inej sústavy, informuje portál NBC. Zároveň tvrdí, že by sa mal skladať z neuveriteľne silného materiálu. Jeho tvrdenia nemožno potvrdiť a ani vyvrátiť, dokým vedci objekt nepreskúmajú. Loeb sa preto rozhodol vytvoriť expedíciu, ktorá sa pokúsi „mimozemskú technológiu“ vyloviť. Tá bude stáť viac ako milión dolárov a financovať ju budú zo súkromných zdrojov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak by sa nám podarilo objekt získať, bolo by to po prvýkrát, čo sa dotkneme niečoho z inej sústavy,“ tvrdí Loeb.

Dnes už vieme, že objekt, nech už to je mimozemská technológia alebo len obyčajný meteorit, prišiel z inej sústavy, rovnako ako Oumuamua. Loeb spolu so svojim študentom Amirom Sirajom zistili podľa toho, ako sa rozpadal počas preletu atmosférou, že sa skladá z materiálu tvrdšieho než železo. Harvardský profesor má pred sebou ťažkú úlohu. Po dopade do Tichého oceánu sa s najväčšou pravdepodobnosťou objekt roztrieštil a expedícia môže reálne hľadať čiastočky o veľkosti centu na dne oceánu. Loeb však verí, že nájdu to, čo hľadajú.

Meteorit alebo mimozemská technológia?

Objekt, ktorý plánuje profesor hľadať označuje ako meteorit, ktorý prišiel z inej Slnečnej sústavy. Toto označenie je správne, no Loeb sa nebráni ani myšlienke, že by mohlo ísť o mimozemskú technológiu, aj keď ju už ďalej nešpecifikuje.

Loeb ale zároveň verí, že ak by potvrdili ich tvrdenia, tak by išlo o jeden z najvýznamnejších objavov ľudstva.  Pretože to zmení náš pohľad na naše miesto vo vesmíre.

Loeb rozbieha aj projekt Galileo, ktorý sa pokúsi nájsť stopy mimozemského života v Slnečnej sústave. Tento projekt sa zakladá na myšlienke Alexey Arkhipova z Inštitútu rádiovej astronómie v Charkove. Ten koncom 90. rokov poznamenal, že aj naše vlastné sondy sa chtiac alebo nechtiac, dostanú za hranice našej sústavy. Postupom rokov by mohli skončiť niekde inde, kde budú objavené mimozemskou civilizáciou.

Projekt Galileo plánuje pátrať po mimozemských civilizáciách iným spôsobom. Väčšina výskumov hľadá biologické stopy, látky ktoré by prezradili existenciu života alebo len obývateľnosť planéty. Loeb spolu s viac ako stovkou vedcov pátra po technologických stopách, teda dôkazoch naznačujúcich prítomnosť technologicky vyspelej civilizácie. Medzi technologické stopy sa môžu radiť napríklad rádiové signály, satelity obiehajúce okolo planéty alebo mimozemské sondy. Ľudstvo však zatiaľ neobjavilo jediný dôkaz o existencii života mimo Zeme a to aj napriek množstvu rôznych výskumov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre