Mnohí hovorili, že Oumuamua bola mimozemská sonda. Vysvetlenie sa zdá byť ale jednoduchšie

Autori nedávno publikovanej štúdie vyriešili záhadu neprirodzene rýchleho odletu objektu zo sústavy.

Oumuamua
Zdroj: Droneandy / Shutterstock.com

V roku 2017 sa astronómom podaril naozaj jedinečný objav. Do našej sústavy zavítal návštevník spoza jej hraníc, ktorý všetkých svojim správaním šokoval. Reč je o objekte Oumuamua, ktorý zrýchlil počas toho, ako vychádzal zo Slnečnej sústavy.

Keď objekt našu sústavu opúšťa, zápasí s gravitáciou Slnka, teda logicky by mal spomaľovať, nie naopak. Toto netradičné správanie okamžite viedlo ku vzniku obrovského množstva rôznych teórií. Niektorí považovali objekt Oumuamua za obriu ľadovú vločku, iný za vodíkový ľadovec alebo časť planéty podobnej Plutu. Tie exotickejšie teórie tvrdili, že je Oumuamua mimozemskou sondou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Každá teória sa nie celkom uspokojivo pokúšala odpovedať na jednu otázku: Ako mohol objekt akcelerovať bez akejkoľvek známky niečoho, čo by ho mohlo postrčiť dopredu? Kométy sú špecifické objekty, ktoré môžu na ceste od Slnka akcelerovať. V prípade komét ich však postrčí sublimácia ľadu na ich povrchu a uvoľnenie ďalšieho materiálu. Mnohí preto Oumuamua priradili ku kométam, hoci táto definícia tak úplne nesedí. Vedci z Cornell University nedávno publikovali štúdiu, ktorá nám pomôže vysvetliť, čo bol objekt Oumuamua zač.

„O správaní medzihviezdnych komét máme akúsi predstavu, no vo všetkých prípadoch sa Oumuamua správala opačne. Už od začiatku sme mali v rukách obrovskú záhadu?“ tvrdí Darryl Seligman, autor štúdie, ktorá priniesla viac informácií o objekte Oumuamua.

Seligman v nedávno publikovanej štúdii tvrdí, že Oumuamua môže byť ľadovým planetárnym stavebným blokom. Ide o typ objektu, ktorý sa podobá na kométy a údajne by sme niekoľko podobných telies mohli nájsť aj v našej Slnečnej sústave. Seligman ich prezýva aj ako temné kométy. Ku podobnému telesu poletí sonda o menej ako desať rokov. Temné kométy môžu pomôcť lepšie pochopiť ako vznikla Slnečná sústava a jej planéty.

Ako objekt Oumuamua zrýchlil?

V práci autori vysvetľujú, že akcelerácia temnej kométy Oumuamua mohla byť zapríčinená uvoľnením vodíkového plynu ohriatím amorfného ľadu. Seligman sa tomuto problému venoval už od objavu objektu. V najnovšej štúdii dokazuje, že Oumuamua nezískala dostatočné množstvo slnečného svetla na to, aby vzniklo uvoľnenie plynu typicky pozorované pri kométach. Plyn sa však uvoľniť mohol, no s najväčšou pravdepodobnosťou ho tvorili takzvané hyperprchavé látky. Sú to napríklad ľady oxidu uhoľnatého, vodíku alebo dusíku. Tie by sa aj pri malom množstve slnečného svetla okamžite premenili na plyn.

Amorfný ľad nie je usporiadaný ako kryštalický a vzniká pri mimoriadne nízkych teplotách. V ľade mohol byť uväznený aj molekulárny vodík. Vzhľadom na plackovitý tvar objektu a jeho veľkosť vedci usúdili, že uvoľnenie vodíkového plynu by mohlo dostatočne objekt nakopnúť. Zároveň sa dokázalo, že Oumuamua by nevytvorila chvost ako majú bežné kométy. Namiesto toho by uvoľnila len plyn uväznený v interiéri temnej kométy.

Temné kométy sú novým typom kozmických objektov. Ide o telesá, ktoré sa síce správajú ako kométy, no nemajú špecifický chvost. Momentálne nejde o oficiálnu klasifikáciu. V roku 2031 sa japonská misia Hayabusa 2 stretne s jedným z kandidátov a preskúma ho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre