Okolo najzáhadnejšieho návštevníka našej sústavy sa opäť strhol rozruch: Oumuamua nie je to, čo sme si mysleli

Dvojica vedcov vyvracia doteraz akceptovanú teóriu o pôvode kozmického objektu Oumuamua.

Oumuamua
Zdroj: NASA

Vesmírny objekt s názvom Oumuamua má za sebou divokú minulosť. Objavený bol v roku 2017 a považuje sa za úplne prvý objekt, ktorý sa ku nám dostal od inej hviezdnej sústavy. Problém ale bola jeho zvláštna trajektória, spojená s faktom, že astronómovia nedokázali povedať, či ide o kométu, alebo asteroid.

K teóriám sa priplietla aj jedna, veľmi kontroverzná, ktorá tvrdila, že je Oumuamua mimozemskou sondou. Po dlhých diskusiách sa však vedecká komunita zhodla na závere, ktorý uspokojil všetky strany, píše portál Universe Today. Oumuamua dostal nové označenie, ako dusíkový ľadovec. Podľa tejto novej teórie malo ísť o úlomok z planéty, podobajúcej sa na naše Pluto. Táto planéta má ležať v inej sústave.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávno sa ale okolo objektu vzbudila nová vlna rozruchu. Dvojica vedcov, Amir Siraj a profesor Avi Loeb (pozn. redakcie: Ktorí pôvodne tvrdili, že ide o mimozemskú sondu) prišli s novou vedeckou prácou. V nej sa uvádza, že je nemožné, aby bol objekt Oumuamua dusíkovým úlomkom z planéty, podobnej Plutu. Ako dôvod uvádzajú fakt, že takých planét je vo vesmíre extrémny nedostatok.

Mimozemská sonda, alebo niečo iné?

Opäť sa tak dostáva do popredia teória, že by mohlo ísť o mimozemskú solárnu plachtu. Toto vysvetlenie by sedelo s vysokou odrazivosťou svetla, ktorá bola na objekte zaznamenaná. Zároveň by sa vysvetlil aj jej zvláštny tvar, pripomínajúci cigaru. Ako posledný argument dvojica uvádza, že dráha objektu Oumuamua by sedela s trajektóriou, ktorú by mala solárna plachta.

Oumuamua
Objekt Oumuamua, zachytený teleskopom. Zdroj: NASA

Či je Oumuamua mimozemskou sondou, alebo len obyčajným asteroidom, ostáva záhadou. Loeb však posúva do popredia aj zvláštny uhol, v ktorom objekt do našej sústavy vstúpil. Jeho dráha mu umožnila prejsť okolo Slnka a preletieť popri Zemi, jedinej obývanej planéte v našej sústave. Loeb dodáva, že toto správanie by bolo pre sondu typické.

Hoci sa zdá byť teória mimozemskej sondy pritiahnutá za vlasy, vedci nedokázali popísať správanie tohto objektu prirodzenou cestou. Nenašla sa jediná teória, ktorá by sedela s vysokou jasnosťou objektu, jeho tvarom, či zrýchlením. Keď Oumuamua opúšťal našu sústavu došlo k zrýchleniu, hoci podľa pozorovaní mal objekt naopak spomaľovať.

„Naša teória je priamočiara. Ak by bol Oumuamua dusíkovým ľadovcom, ktorý sa oddelil od planéty po náraze, potom by sme museli zachytiť viac podobných objektov,“ vysvetľuje Siraj.

Podľa štúdie Loeba a Siraja sa v našej galaxii nenachádza dostatok planét, ktoré by sa skladbou podobali na Pluto. Ich práca zároveň vyvracia, aj pri tých najoptimistickejších odhadoch, vznik objektu Oumuamua takýmto spôsobom.

Dvojica však upozorňuje, že ich práca neznamená potvrdenie mimozemského pôvodu tohto objektu. Vo svojej štúdii len vyvrátili doteraz akceptovaný fakt, že by mohlo ísť o dusíkový ľadovec.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre