Našli sa v Tichom oceáne úlomky mimozemskej lode? Kontroverzný fyzik dokončil analýzu záhadných vzoriek

Avi Loeb, kontroverzný vedec z Harvardu pred mesiacom ukončil expedíciu, ktorá v Tichom oceáne našla drobné guľôčkovité vzorky. Tie mali byť úlomkami mimozemskej lode.

mimozemska lod havarovala
Zdroj: TSViPhoto / shutterstock.com

Minulý mesiac obletela svet správa kontroverzného harvardského fyzika, Avi Loeba, ktorý tvrdil, že našiel úlomky mimozemskej kozmickej lode.  

Presnejšie povedané, v južnej časti Tichého oceánu našiel drobné guľôčkovité úlomky, ktoré by mohli pochádzať z objektu spoza hraníc Slnečnej sústavy. Vedecká komunita Loeba kritizovala, pretože podobné útvary sú na Zemi bežné, nie je teda pravdepodobné, že vznikli vo vesmíre a ešte menej pravdepodobné je to, že pochádzajú spoza hraníc Slnečnej sústavy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teóriu kontroverzného harvardského fyzika však úplne nezavrhli. Ak by sa dokázalo, že sú objekty staršie ako naša sústava, potom by to mohol byť dôkaz o tom, že vznikli mimo nej. Stále by však nič nenaznačovalo tomu, že ide o úlomky kozmickej lode. Loeb v Tichom oceáne pátral po úlomkoch objektu IM1, ktorý sa na Zem dostal ešte v roku 2014. To že by mohol vzniknúť mimo našej sústavy naznačovala jeho trajektória a rýchlosť.  

Avi Loeb nedávno uviedol, že analýza 57 sférických úlomkov je hotová, o čom informoval cez portál Medium.  

“Medzihviezdny pôvod objektu IM1 bol potvrdený s 99.999% istotou na základe meraní rýchlosti prostredníctvom satelitov americkej vlády. Nakoniec ho potvrdil aj formálny list Vesmírneho veliteľstva Spojených štátov určený NASA,” píše Loeb.  

Loeb ďalej vysvetľuje, že objekt IM1 vstúpil do našej atmosféry rýchlosťou 45 kilometrov za sekundu a dokázal si zachovať svoju integritu až do výšky 17 km nad Tichým oceánom. To naznačuje jeho neuveriteľnú pevnosť. Objekt je pevnejší než všetkých 272 vesmírnych skál zdokumentovaných NASA. Aj na základe tohto si Loeb myslí, že by mohlo ísť o mimozemskú loď.  

Vzorky z Tichého oceánu vedci analyzovali pomocou špičkových prístrojov na svete v štyroch laboratóriách.  

Čo sa zistilo?  

Loeb ďalej vysvetľuje, že päť jedinečných vzoriek vykazovalo kompozičný vzorec prvkov mimo Slnečnej sústavy, ktorý sme predtým nevideli. Niektoré vzorky boli výrazne obohatené o berýlium, lantán a urán, relatívne k štandardnej kompozícii CI chondritov v Slnečnej sústave. Tieto vzorky podľa vedcov vznikli za hranicami Slnečnej sústavy.  

To že objekt IM1 prišiel z inej sústavy naznačuje aj analýza izotopov železa. Napríklad vzorka S21 sa výrazne líši od prostredí v Slnečnej sústave pomerom izotopov železo-57 a železo-56.  

Vzorky s vysokým obsahom berýlia, lantánu a uránu sa našli len po trajektórii objektu IM1. Kompozícia sa nezhoduje zo žiadnymi pozemskými zliatinami, rádioaktívnemu spádu, ani magme na Zemi, Mesiaci či Marse alebo ďalších prirodzene sa vyskytujúcich v Slnečnej sústave. Čo sa týka pevnosti materiálu, vyššie množstvo ťažkých prvkov môže vysvetliť, prečo bol materiál tak pevný a dokázal prežiť v našej atmosfére relatívne dlho.  

Loeb teda so svojim tímom potvrdil, že vzorky skutočne pochádzajú z objektu, ktorý sa ku nám dostal z inej sústavy. Či sú objekty úlomkami mimozemskej lode Loeb nespomína. Verí však, že v Slnečnej sústave môže existovať veľa medzihviezdnych objektov. Z nich môžu byť niektoré “vesmírnym odpadom” iných civilizácií.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre