Ako by ľudia zareagovali, ak by sme objavili mimozemšťanov? Výsledky štúdie prekvapili aj vedcov

Ako by ľudstvo reagovalo, ak by sa po dekádach výskumov potvrdilo, že nie sme vo vesmíre sami?

ludstvo a mimozemstania
Zdroj: Kitreel / shutterstock.com

Po živote za hranicami našej planéty pátrame už desiatky rokov. V tomto smere sa väčšina ľudí pýta, či sme vo vesmíre sami a kedy sa nám podarí nájsť stopy inej civilizácie. Málokto sa ale zastaví nad tým, čo budeme robiť, keď sa nám jedného dňa podarí spojiť sa s mimozemskou civilizáciou.

Také niečo by nepochybne patrilo medzi najvýznamnejšie objavy ľudstva, no otázkou stále zostáva, ako by sme sa k tomuto gigantickému objavu postavili. Báli by sme sa? Dokázali by sme to pochopiť? Alebo by sme to brali ako len jeden z ďalších „bezvýznamných“ objavov a pokračovali v našich životoch. Na túto problematiku sa bližšie pozreli vedci z Arizona State University.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak by sme sa stretli so životom mimo Zeme, brali by sme to celkom pozitívne. Vedci vyjadrili veľa špekulácií o tom ako by mohlo ľudstvo zareagovať, no systematických výskumov bolo pramálo,“ tvrdí Michael Varnum, jeden z autorov novej štúdie.

Varnum spolu s kolegami viedli mimoriadne zaujímavú prácu, v rámci ktorej analyzovali jazyk použitý v správach, ktoré v minulosti informovali o možnom objavení mimozemského života. Analyzovali rôzne aspekty písanej reči, napríklad či je použitý jazyk pozitívny, aké emócie možno z textu vyčítať a podobne. Výsledky štúdie prekvapili aj samotných výskumníkov.

Ako by sme reagovali na objav mimozemského života?

Presnejšie, študovali články, ktoré hovorili o objave možných marťanských mikróbov v roku 1996, možnú existenciu Dysonovej sféry okolo Tabbyinej hviezdy v roku 2015 a objavenie planét v obývateľnej zóne hviezd v roku 2017. Vedci zistili, že vo všetkých prípadoch novinári v článkoch použili viac pozitívnych slov ako tých negatívnych.  

Autori následne navrhli ďalší experiment. V ňom viac ako 500 dobrovoľníkov písalo o svojich vlastných predstavách o kontakte s mimozemskou civilizáciou a reakcii ľudstva. Aj v tomto prípade sa zistilo, že prevládali pozitívnejšie emócie ako tie negatívne.

„Zo správy by som sa tešil. Išlo by o vzrušujúci objav aj keby to bol život v primitívnej forme,“ napísal jeden z dobrovoľníkov.

Výskumníci sa pozreli aj na relatívne nedávne články o tajomnom objekte Oumuamua. Toto teleso sa považuje za prvého objaveného návštevníka, ktorý zavítal do našej Slnečnej sústavy. Výskumníkov prekvapila nezvyčajná trajektória objektu a začali špekulovať, či nešlo o mimozemskú sondu. O objekte Oumuamua sa často písalo, no opäť si vedci všimli, že prevládalo viac pozitívnych emócií ako negatívnych. Zdá sa preto, že ľudia túžia po tom, aby sme potvrdili existenciou života i mimo Zeme.

Autori štúdie veria, že ak by sme objavili nevyvrátiteľný dôkaz o existencii mimozemského života, ľudstvo by tieto správy prijalo pozitívne. Zároveň tvrdia, že objav života, hlavne toho inteligentného, má potenciál zmeniť celé ľudstvo. Výskumníci sa domnievajú, že vesmír by mal byť plný života, no za dekády pátraní sa nám nepodarilo nájsť jediný náznak toho, že by okrem Zeme niekde život existoval. Túto záhadu možno už čoskoro vyriešime.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre