SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Mimozemský život môže vyzerať úplne inak, než si myslíme: Nahradí ho umelá inteligencia?

Mimozemský život sa nemusí vyvíjať tak, ako pozemský, no ak je aspoň trochu podobný, technológie budú hrať dôležitú úlohu.

Ak sa ľudstvu podarí objaviť život mimo našej planéty vo forme mikroorganizmov, stále nebudeme vedieť, či vo vesmíre existuje inteligentný život. Inštitút SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) „načúva“ vesmíru a snaží sa objaviť správy od inej civilizácie.

Či sa nám podarí objaviť inú civilizáciu, alebo nie, je otázka, ktorá visí vo vzduchu. Aj keby mimozemská civilizácia nasledovala evolúciu tak, ako ju poznáme na Zemi, v rovnici existuje veľa neznámych, píše portál Live Science. Iná civilizácia sa totiž nemusí vyvíjať rovnakým tempom, ako my. Ak by bola pozadu, žiadne rádiové signály by nevysielala a bola by pre nás neviditeľná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Inteligentný život by mohol byť aj oveľa starší, ako ten náš. Lenže čo to znamená? Dalo by sa povedať, že ľudstvo je technologickou civilizáciou „len“ tisícročie, no už dnes môžeme badať výrazné pokroky v umelej inteligencii. Moderná doba priniesla obrovské pokroky vo výpočtovej technológii a zatiaľ to vyzerá tak, že by sa umelá inteligencia mohla v nadchádzajúcich rokoch stať ešte múdrejšou, prekonávajúc aj ľudský mozog.

Samozrejme, to všetko sú len dohady. V skutočnosti nevieme, čo pre nás budúcnosť ukrýva, no tohto trendu sa chytili odborníci, ktorí prišli so zaujímavou teóriou: Ak by mimozemské civilizácie nasledovali podobnú cestu, existuje pravdepodobnosť, že by organických „zelených mužíčkov“ nahradila istá forma sofistikovanej umelej inteligencie.

Vedci tvrdia, že ak sa nám niekedy podarí nadviazať kontakt s inou civilizáciou, je pravdepodobnejšie, že sa nám podarí objaviť umelú inteligenciu ako živé bytosti.

Objavenie umelej inteligencie?

Pátranie po mimozemských civilizáciách spadá pod inštitút SETI, ktorý pracuje s rádiovým spektrom elektromagnetického žiarenia. Z našej vlastnej skúsenosti vieme, že rádiové vlny sú vhodné na komunikáciu. Preto sa snažíme po podobných stopách pátrať aj vo vesmíre. Lenže dôkaz o tom, že aj mimo Zeme môže existovať život, nemusí byť len správa od mimozemšťanov, alebo vyspelej umelej inteligencie.

Ak by sme takúto správu dostali, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme ju nedokázali rozlúštiť. SETI ale berie do úvahy aj to, že nezachytíme správu, ale nejaký vedľajší produkt, či poruchu mimozemského zariadenia. Týmto vedľajším produktom môžu byť napríklad aj emisie z Dysonovej sféry, čo je hypotetická stavba okolo hviezdy.

Pátrane po mimozemskom živote sa nezaoberá len zachytávaním technologických stôp. Pátra aj po nezvyčajných látkach v atmosfére planét. Ak sa na povrchu určitej exoplanéty nachádza industriálna civilizácia, stopy znečistenia v atmosfére by ju teoreticky dokázali prezradiť.

Momentálne nedokážeme povedať, čo sa vedcom v budúcnosti podarí objaviť. Existuje ešte obrovské množstvo vecí, ktoré nechápeme a fungovanie mimozemského života je jednou z nich.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close