SpravodajstvoWindowsZariadenia

Môže vás Microsoft donútiť aktualizovať na Windows 11?

Rovnako ako v prípade Windows 10, aj 11 je dostupná zadarmo, ako aktualizácia. Zopakuje Microsoft svoju agresívnu stratégiu?

Windows 11 si prešiel beta testovaním a už začína byť dostupný pre väčšinu používateľov, ktorí fungujú na starej verzii operačného systému. Objavili sa však aj obavy, že Microsoft zopakuje celkom „agresívnu“ stratégiu, ktorú uplatnili pri predchádzajúcej verzii, Windows 10.

V dobe Windows 10 zvolil Microsoft kontroverzný prístup a na niektoré zariadenia dostal novú verziu operačného systému doslova násilím. Lenže ako bude aktualizácia prebiehať teraz? Portál MakeUseOf nás uisťuje, že sa nemáme čoho báť.

V prípade Windows 11 na to ide Microsoft opatrne. Po skončení beta testu začína byť operačný systém dostupný len pre časť populácie. Ide o takzvanú kontrolovanú implementáciu, pretože Microsoft nechce, aby všetci prešli na nový operačný systém cez noc. Niektorým používateľom sa nezobrazí možnosť aktualizácie až do polovice budúceho roku.

Nemusíte sa ale spoliehať len na zabudovanú aktualizáciu. Ak chcete prejsť na novú verziu operačného systému hneď, môžete si z oficiálnej Microsoft stránky stiahnuť inštalačné súbory.

Pre tých, ktorí nerozmýšľajú nad aktualizáciou je ale dôležité vedieť, aká bude stratégia Microsoftu do budúcnosti. Je nespochybniteľné, že Microsoft chce svoj nový operačný systém dostať na čo najviac zariadení, no v konečnom dôsledku je na vás, či sa pre aktualizáciu rozhodnete, alebo nie.

Aktualizovať, alebo nie?

Ak vám na spodnej lište svieti aktualizácia Windows 11, môžete ju jednoducho preskočiť. Možnosť preskočiť Windows 11 uvidíte v centre aktualizácii. Ak sa rozhodnete nový operačný systém preskočiť a počítač bude aspoň nateraz sťahovať aktualizácie len pre Windows 10.

Nateraz je dôležité slovo. Podpora Windows 10 sa má aspoň zatiaľ končiť v roku 2025. Je možné, že ku koncu operačného systému sa aktualizácia stane dotieravejšou, no stále budete mať ako používateľ možnosť odmietnuť.

Otázkou ale ostáva, ako to bude so softvérom tretích strán. Hoci vás Microsoft nemôže donútiť aktualizovať, ak v budúcnosti nenájdete softvér, fungujúci na Windows 10, pre aktualizáciu sa možno rozhodnete sami. Zatiaľ však všetky programy fungujú na Windows 10 a možno lepšie, ako na novom operačnom systéme. V budúcnosti sa ale môže vývojári rozhodnúť pre novšiu platformu.

Otázka, či ostať na starom operačnom systéme, alebo prejsť na Windows 11 je na každom z vás. Microsoft s najväčšou pravdepodobnosťou nebude na aktualizáciu tlačiť, avšak prejsť na novšiu verziu je rozhodne dobrý krok. Dobrou správou je ale aj to, že na rozhodnutie máte ešte pár rokov. Či už patríte medzi tých, ktorí nikdy nad aktualizáciou nerozmýšľali, alebo tých, ktorí čakajú, kým bude systém vyladenejší, stále máte dostatok času na sledovanie vývoja.

Aj dnes existujú používatelia, ktorí fungujú na Windows 7, alebo Windows 8.1. Neodporúča sa ale ostávať na starých operačných systémoch. Tie už totiž nedostávajú veľakrát dôležité bezpečnostné aktualizácie.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close