AutáSpravodajstvo

Nabíjanie „cudzích“ elektromobilov na Tesla Superchargeroch je realitou. Spoločnosť spustila pilotný projekt

Holandskí elektromobilisti už môžu vo veľkom využívať celú nabíjaciu sieť pre elektromobily. Cudzinci si na nabíjanie ne-Tesiel musia počkať.

O možnom sprístupnení nabíjacích staníc Tesla Supercharger pre „cudzie“ elektromobily sa povrávalo ešte v lete tohto roka potom, čo túto tému nadhodil priamo zakladateľ americkej automobilky Elon Musk. Ihneď po vyslovení tejto myšlienky sa však vývojári automobilky pustili do reálneho projektu, ktorý konečne naberá prvé kontúry. Iba po pár mesačnom čakaní totižto automobilka Tesla spúšťa pilotný projekt sprístupnenia Tesla Superchargerov aj pre elektromobily cudzích značiek. Ako sa dalo očakávať, pilotný projekt spúšťa automobilka v Európe, zatiaľ  však iba pre elektromobilistov v Holandsku, informuje spoločnosť na svojej stránke.

Do pilotného projektu je zatiaľ zapojených 10 nabíjacích lokalít

V rámci pilotného projektu bolo majiteľom ostatných elektromobilov sprístupnených až 10 nabíjacích lokalít. Momentálne je však prístup ku nim limitovaný iba pre holandských majiteľov ne-Tesla elektromobilov. Tí si pred spustením nabíjania musia stiahnuť Tesla aplikáciu, prostredníctvom ktorej im bude umožnené spustenie a následné vypnutie nabíjacieho procesu. Návštevníci z iných krajín sa tak zatiaľ musia spoliehať na bežnú nabíjaciu sieť pre elektromobily, ktorá je však v Holandsku násobne viac rozvinutá, ako v našich končinách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Majitelia automobilov Tesla zo všetkých kútov Európy sa však žiadnych komplikácií s nabíjaním obávať nemusia. Proces nabíjania a prístupu ku nabíjačkám je totižto úplne identický, ako doposiaľ, takže majitelia Tesiel nepocítia žiadnu zmenu. Jediným problémom môže byť nečakané obsadenie nabíjacích staníc cudzími elektromobilmi, čo možno urobí vrásky na čele nejednému majiteľovi Tesly.

“ Viac zákazníkov využívajúcich sieť Supercharger umožňuje rýchlejšiu expanziu. Naším cieľom je rýchlo sa učiť a zároveň pokračovať v agresívnom rozširovaní nabíjacej siete, aby sme nakoniec mohli privítať vodičov Tesly aj iných výrobcov na každom Superchargeri na celom svete.“

Prečo práve Európa?

Pri pohľade na tieto novinky by sa bežnému človeku mohol zdať krok automobilky Tesla nelogický, najmä z pohľadu, že ide o americkú automobilku s obrovskou nabíjacou sieťou práve v svojej „domovine“. Bohužiaľ pre automobilku, respektíve pre majiteľov iných elektromobilov v USA, Tesla využíva naprieč celým USA úplne iný nabíjací konektor, ako v našich končinách. Európskym štandardom je totižto univerzálny CCS nabíjací konektor, takže ním disponuje drvivá väčšina nových elektromobilov naprieč celým európskym trhom. Sprístupnenie nabíjacej siete pre iné elektromobily tak bude z tohto pohľadu v USA výrazne obtiažnejšie a zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom plánuje Tesla vyriešiť problém s kompatibilitou nabíjacích konektorov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close