Sme vo vesmíre sami? Podľa slov harvardského fyzika to zistíme už o pár dní

Avi Loeb pokračuje v skúmaní materiálu, ktorý vylovil z dna oceánu. Sú to úlomky mimozemskej lode?

mimozemstania_titulka
Zdroj: FOTOKITA / shutterstock.com

Fyzik z Harvardskej university menom Avi Loeb je známy svojimi niekedy bláznivými hypotézami o inteligentnom živote za hranicami našej planéty. Loeb bol jedným z vedcov, ktorí trvali na tom, že objekt Oumuamua, ktorý ku nám zavítal v roku 2017, bol v skutočnosti mimozemskou sondou.

Nie je to tak dávno čo sa Loebovi podarilo z dna oceánu vytiahnuť úlomky materiálu, ktorý údajne patrí objektu CNEOS 20140108. Kontroverzný vedec však tvrdí, že nejde o kúsky meteoru, ale úlomky mimozemskej vesmírnej lode. Hypotézu o vesmírnej lodi Loeb podporuje tým, že sa podľa dostupných dát meteor pohyboval rýchlejšie ako by sa mal, akoby bol vybavený nejakým systémom pohonu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Loeb strávil dva týždne prehľadávaním oceánskeho dna počas expedície, ktorej náklady sa vyšplhali na 1,2-miliónov libier, informuje portál Metro. Počas expedície objavil malé kovové guľôčky s priemerom do 0.7 milimetrov. Analýza ukázala, že sa tieto guľôčky skladajú zo zvláštnej zliatiny ocele a titánu. Tento materiál je oveľa pevnejší než prirodzene sa vyskytujúci materiál a podľa Loebových slov by teda mohol pochádzať z umelo vytvorenej kozmickej lode.

Materiál sa zároveň vyznačoval väčšou pevnosťou než všetkých 272 vzoriek vesmírnych skál, ktoré NASA analyzovala za posledné desaťročia.

„Existuje šanca, že guľôčky mohli vzniknúť umelo, teda môže ísť o mimozemskú loď,“ tvrdí doktor Avi Loeb.

Mimozemská loď alebo niečo iné?

Samozrejme, že Loebov objav prináša aj vysokú dávku kontroverzie. Mnohí vedci však pochybujú o tom, že guľôčky vznikli vo vesmíre, nie to ešte, že prišli spoza hraníc Slnečnej sústavy. Loebovu bláznivo znejúcu teóriu nezavrhujú, no navrhujú, aby sme v nasledujúcich krokoch zistili vek materiálu. Ak by boli guľôčky staršie ako Slnečná sústava, potom by išlo o jednoznačný dôkaz, že vznikli v inom kúte vesmíru. Stále by to však nedokazovalo, že ide o materiál, ktorý bol kedysi súčasťou mimozemskej vesmírnej lode.

Avi Loeb je pomerne známy svojou posadnutosťou mimozemským životom, no výskum materiálu stále prebieha. Tvrdí, že analýza materiálu sa pomaly, ale isto blíži ku koncu a už čoskoro by sme mohli mať odpoveď na to, či sme vo vesmíre sami alebo nie.

„Očakávam, že odpoveď budeme mať do mesiaca,“ tvrdí Loeb.

Zaujímavosťou je, že viacerí Loebovi kolegovia z Harvardu odmietli recenzovať jeho prácu. Vo vedeckých kruhoch sa práce navzájom recenzujú, čím sa má zaručiť, aby sa publikovali len kvalitné štúdie. Loebov výskum prichádza v období, kedy sa pred kongresom rozoberá téma UFO, záhadných objektov na oblohe a ich pôvodu.

Počas najnovšieho vypočúvania pred kongresom prehovoril David Grusch, ktorý pracoval v americkom Pentagone. Grusch pred kongresom priznal, že americká vláda má mať vo vlastníctve vozidlo, ktoré nevyrobil človek. Popisoval údajné havárie, pričom súčasťou nálezu mali byť aj veci biologického pôvodu. Vedci v tomto smere usúdili, že nejde o človeka.

Nech je už pravda akákoľvek, Loeb sľubuje, že už čoskoro by sme mali nájsť odpoveď.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre