Našli ihlu v kope sena: Prvá „spiaca“ čierna diera mimo galaxie objavená

Hneď vedľa Mliečnej dráhy sa nachádza štruktúra, v ktorej astronómovia našli takmer neviditeľnú čiernu dieru.

Prvá spiaca čierna diera objavená
Zdroj: ESO

Pokiaľ práve nepohlcujú hmotu, čierne diery sú prakticky neviditeľné. Ak chcú astronómovia objaviť osamotenú čiernu dieru, ich jedinou nádejou je sledovať správanie objektov v jej blízkosti alebo skúsiť nájsť iné takmer nepostrehnuteľné známky jej prítomnosti. Možno preto existuje medzinárodný tím vedcov, ktorí sa označujú ako „profesionálni vyvracači čiernych dier“.

Tentokrát však prinášajú objav, ktorý sa od ich typickej práce líši – namiesto toho, aby vyvrátili existenciu čiernej diery jednu z nich objavili. Táto čierna diera je sama o sebe špeciálna, pretože ide o prvú „spiacu“ čiernu dieru, ktorú objavili mimo našej galaxie, informuje portál Phys. Vedci čiernu dieru objavili potom ako si všimli, že hviezda, z ktorej čierna diera pravdepodobne vznikla, zmizla bez stopy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci v súčasnosti vedci navrhli niekoľko kandidátov na post prvej spiacej čiernej diery mimo našej galaxie, tento objav je prvý, ktorý možno bez pochyby potvrdiť. Za spiacu čiernu dieru sa označuje taká, ktorá nevyžaruje veľké množstvá röntgenového žiarenia, ktoré dokáže existenciu čiernej diery prezradiť.

„Je to akoby sme našli ihlu v kope sena,“ vyjadril sa Tomer Shenar, vedúci štúdie.

Čierne diery sa radia do niekoľkých typov. Poznáme supermasívne čierne diery s hmotnosťou niekoľkých miliárd našich Sĺnk. Hoci nie je známe, ako tieto masívne objekty presne vznikli, dnes vieme, že sa nachádzajú v srdci väčšiny galaxií. Druhým typom sú „normálne“ čierne diery alebo čierne diery s hmotnosťou hviezdy. Tie sú výrazne menšie a ich hmotnosť sa počíta len na niekoľkonásobok hmotnosti Slnka. Tieto čierne diery vznikajú kolapsom masívnych hviezd.

Významný objav

Objavenie spiacej čiernej diery bolo možné vďaka šesťročnej práci teleskopu VLT (pozn. redakcie: Very Large Telescope) Predpokladá sa, že čierna diera má približne deväťnásobok hmotnosti Slnka a nachádza sa v blízkosti horúcej modrej hviezdy s hmotnosťou 25-násobku hmotnosti Slnka. Vedci po podobnom type binárnej sústavy pátrali už roky.

„Ako vedec venujúci sa vyvracaniu tvrdení o objavoch čiernych dier, som bol skeptický, čo sa týka nového objavu,“ vysvetľuje Shenar.

Na objave sa podieľal aj Kareem El-Badry, ktorý si vo vedeckej komunite vybudoval reputáciu „ničiteľa čiernych dier“.  Za svoju kariéru El-Badry vyvrátil množstvo tvrdení. Keď sa pozrel na nové údaje, nedokázal nájsť vysvetlenie, ktoré by nezahŕňalo čiernu dieru.

Objav vedcom zároveň umožnil získať viac informácií o vzniku čiernych dier. Ako už bolo spomenuté, menšie čierne diery vznikajú kolapsom masívnych hviezd. Záhadou ale ostáva, či počas tohto procesu nastáva supernova alebo nie. Pozorovania novej čiernej diery, ktorú astronómovia označili ako VFTS 243 však naznačujú scenár „priameho kolapsu.“ To znamená, že hviezda, z ktorej čierna diera vznikla sa do jedného z najexotickejších objektov vo vesmíre zrútila úplne. Nezanechala známku predchádzajúcej explózie. Čiernu dieru našli  v hmlovine Tarantula, ktorá sa nachádza vo Veľkom Magellanovom oblaku – štruktúre hneď vedľa Mliečnej dráhy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre