Čierna diera roztrhla hviezdu na kusy: Búrlivý proces prekvapil aj astronómov. Takýto výsledok nečakali!

Pozorovania vzdialenej hviezdy prekvapili astronómov a pomohli vyriešiť viaceré nejasnosti z minulosti.

Čierna diera roztrhla hviezdu na kusy, no neostala pre ňu tamker žiadna hmota
Zdroj: ESO, ESA/HUBBLE, M. KORNMESSER

Čo sa stane s hviezdou, ktorá sa zatúla príliš blízko k čiernej diere? Jednoduchšia verzia znie, že zmizne za horizontom udalostí a už ju nikdy neuvidíme, zatiaľ čo sa časť jej materiálu zahreje na extrémne vysoké teploty a vylúči obrovské množstvo obyčajne röntgenového žiarenia. Toto vysvetlenie nie je úplne nesprávne, no vedci z University of California Berkeley ponúkajú úplnejšiu predstavu o tom, čo sa počas tejto udalosti deje.

Pomocou špeciálneho spektografu observatória Lick Observatory študovali proces, počas ktorého gravitácia supermasívnej čiernej diery roztrhala hviezdu na kusy, píše portál Universe Today. Výsledky pozorovania astronómov prekvapili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sa hviezda zatúla príliš blízko k supermasívnej čiernej diere, jej enormná gravitačná sila hviezdu roztrhne a časť jej materiálu natiahne do relatívne tenkého prúdu hmoty. Tento proces sa vedecky nazýva špagetifikácia. Počas nie veľmi príjemného konca hviezdy sa však môže diať niečo oveľa zvláštnejšie. Celý proces totiž vytvára vetry vejúce smerom od čiernej diery. Časť hviezdneho materiálu sa môže v kozmickom vetre zachytiť a uniknúť do vesmíru.

„Jedna z najbláznivejších vecí, aké môže supermasívna čierna diera urobiť je roztrhnúť hviezdu prostredníctvom jej gravitačného poľa. Ide o mimoriadne agresívny proces, ktorý je zároveň jeden z mála spôsobov, ako sme sa dokázali dozvedieť o existencii supermasívnych čiernych dier. Simulovať ho je mimoriadne nákladné a preto ešte úplne nerozumieme tomu, čo sa po roztrhnutí hviezdy deje,“ vysvetľuje Wenbin Lu, z University of California Berkeley.

Viac svetla do tejto záhady priniesla hviezda, ktorá sa k supermasívnej čiernej diere zatúlala. Nachádza sa od nás približne 215-miliónov svetelných rokov v špirálovitej galaxii. Astronómovia túto udalosť pomenovali AT2019qiz a podarilo sa im získať predstavu o tom, čo sa s hviezdou po celý čas deje. Koniec hviezdy sledovali v polarizovanom svetle, vďaka čomu mohli lepšie vidieť, čo sa v blízkosti supermasívnej čiernej diery deje.

Niečo nečakané

Astronómovia pozorovali čo sa deje s hviezdou po tom, ako ju supermasívna čierna diera roztrhne na kusy a výsledky prekvapili. Ukázalo sa, že veľké množstvo hviezdneho materiálu vôbec nespadlo do čiernej diery. Časť materiálu sa uvoľnila do rôznych smerov, no vďaka intenzívnym kozmickým vetrom sa okolo čiernej diery vytvoril sférický oblak hmoty. Pozorovania ukázali, že tento oblak uniká od objektu rýchlosťou 10-tisíc km/s.

Vedci zároveň pozorovali oveľa menej röntgenového žiarenia, než očakávali. Predpokladajú, že oblak hmoty okolo čiernej diery blokuje veľké množstvo radiácie. Podobná situácia môže nastať aj v iných prípadoch.

„Čo je však zarážajúce je fakt, že väčšina materiálu neskončí v čiernej diere. Kozmické vetry ho od nej odfúknu,“ vysvetľujú vedci.

Výskum aj naďalej pokračuje a astronómovia dúfajú, že sa im podarí pozorovať viac podobných situácií. Výskum zároveň dokázal, že študovať tieto deje v polarizovanom svetle môže priniesť oveľa viac informácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre