Rekord, ktorý už asi nič neprekoná: Toľkoto hmoty pohltí najrýchlejšie rastúca čierna diera za jednu sekundu!

Čierna diera leží v srdci mimoriadne jasného kvazaru, ktorý je viditeľný teleskopmi zo Zeme.

čierna diera
Zdroj: YouTube (Sci Tech Daily)

Vedci z Australian National University objavili najrýchlejšie rastúcu čiernu dieru vo vesmíre. Za sekundu pohltí hmotu, rovnajúcu sa hmotnosti celej Zeme, píše portál Space.

Samotná čierna diera má hmotnosť 3-miliárd Sĺnk a jej hmotnosť rastie rapídnym tempom. Iné čierne diery podobnej hmotnosti prestali pohlcovať hmotu pred niekoľkými miliardami rokov, no v prípade čiernej diery označovanej ako SMSS J114447.77- 430859.3 to neplatí. Jej horizont udalostí, región spoza ktorého nič neunikne, má priemer celej naše Slnečnej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci označili túto čiernu dieru ako najrýchlejšie rastúcu čiernu dieru za posledných 9 miliárd rokov na základe informácií, získaných z predchádzajúcich výskumov.

„Chceme vedieť, prečo sa táto konkrétna čierna diera líši od ostatných. Je možné, že jej rapídny rast odštartovala nejaká kozmická katastrofa, napríklad kolízia dvoch veľkých galaxií, ktorá ku nej nahnala nepredstaviteľné množstvo materiálu,“ vysvetľuje Christopher Onken, vedúci štúdie pokúšajúcej sa čiernu dieru charakterizovať.

Čierna diera leží v jadre galaxie, ktorá sa považuje za kvazar. Kvazary sú mimoriadne aktívne jadrá galaxií, ktoré vyžarujú energiu, 7-tisíc väčšiu ako energia všetkých hviezd v Mliečnej dráhe. Tento konkrétny kvazar je len o niečo tmavší než trpasličia planéta Pluto. To znamená, že ho v tmavých oblastiach možno pozorovať teleskopmi.

Rekord, ktorý nebude prekonaný

Aj napriek jasnosti čiernej diery bol jej objav úplnou náhodou, ako to vo svojej práci opisujú vedci. Najrýchlejšie rastúcu čiernu dieru sa podarilo objaviť počas prieskumu SkyMapper Southern Sky Survey.

„Po podobných objektoch pátrajú astronómovia už viac ako 50 rokov. Zatiaľ sa im podarilo objaviť tisíce tmavších objektov, no tento neuveriteľne jasný kvazar im doteraz unikal,“ vysvetľuje Onken.

Objav kvazru takejto intenzity je prvým svojho druhu a podľa viacerých odborníkov to tak aj ostane. K štúdii sa vyjadril aj Christian Wolf z Australian National University, ktorý sa na výskume podieľal. Podľa jeho slov je nepravdepodobné, že by sa vo vesmíre nachádzala čierna diera, ktorá by pohlcovala hmotu ešte rýchlejšie ako táto.

„V podstate už neexistuje časť oblohy, kde by sa mohol nejaký jasnejší objekt ukrývať. Verím preto tomu, že tento vesmírny rekord už ostane nepokorený,“ vysvetľuje Wolf.

Kvazar sa nachádza v súhvezdí Kentaura, a to približne 7-miliárd svetelných rokov od Zeme. Hoci vedci nepredpokladajú, že objavia jasnejší kvazar, objav rapídne rastúcej čiernej diery podnietil astronómov k hľadaniu ďalších podobných objektov. Vďaka tomuto objavu sa im podarilo odhaliť 80 nových kvazarov a stovky objavov čakajú na to, kým ich potvrdia alebo vyvrátia.

Ukazuje sa, že vedci stojaci za objavom najrýchlejšie rastúcej čiernej diery mali pravdu, pretože žiaden z kvazarov nie je jasnejší ako SMSS J114447.77- 430859.3. Napriek tomu výskumy poskytujú viac informácií o tom, aké bežné sú vo vesmíre rapídne rastúce čierne diery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre