Našla sa v japonskom chráme múmia morskej panny? Takto znie verdikt výskumníkov

Minulý rok začali vedci štúdiu, ktorá sa pokúšala zistiť totožnosť záhadnej japonskej morskej panny.

Našla sa v japonsku múmia Morskej panny?
Zdroj: RSK

Dávnejšie vedci objavili v jednom z japonských chrámov múmiu morskej panny, ktorá prekvapila nielen vedeckú komunitu, ale fascinovala aj verejnosť. Túto múmiu našli v perfektúre Okajama. Zvláštnu múmiu pôvodne objavili v krabici s lístkom, na ktorom stálo, že sa morská panna chytila do rybárskej siete v mori neďaleko štátu Tosa, ktorý bol súčasťou feudálneho Japonska medzi rokmi 1736 až 1741.

Našla sa prvá morská panna?

Portál Unseen Japan však informuje o tom, že múmia nie je tým, čím by sa mohla zdať. Hoci má len 30 cm, ľudské črty tváre a šupiny, minulý rok sa výskumníci rozhodli zistiť jej pravú identitu a ich práca priniesla výsledky. Autormi novej štúdie sú vedci z Kurashiki University, ktorí v rámci výskumu skúmali múmiu pomocou röntgenu a ďalších vyšetrení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spočiatku vedci pozorovali figúru primáta, zatiaľ čo iné charakteristiky patrili rybám, obzvlášť chrup prazvláštnej múmie. Prvotné pozorovania vyvolali viac otázok ako odpovedí, preto vedci pristúpili aj k ďalším vyšetreniam, ktoré priniesli odpoveď.

Múmia v skutočnosti nie je múmiou, ale modelom vyrobeným z papiera, látky, bavlny, lepidla a ďalších komponentov. Šupiny, ktorými sa telo vyznačuje patria rybe fugu a boli naozaj šikovne zapletené do bábiky tak, aby pripomínala bájne morské stvorenie.

„Model morskej panny pôsobí naozaj vierohodne, a to až do takej miery, že oklamal aj výskumníkov. Nakoniec sa ale zistilo, že kreatúra nemá kosti a nikdy nebola živou bytosťou. Zároveň autori štúdie zistili, že mohla vzniknúť o čosi neskôr, než uvádza tajomný list objavený spolu s „morskou pannou“. Pravdepodobne vznikla v druhej polovici 18. storočia,“ tvrdia vedci.

Ako sme už spomínali, objav bol skutočnou senzáciou, pre niekoho viac ako pre iných. Hoci časť ľudí bola nakoniec sklamaná, stále ide o historický artefakt z obdobia Edo a jeho hodnota sa nemení. Morská panna vznikla v 18. storočí a je pravdepodobné, že v danom období mohlo ísť o umelecké dielo, ktoré malo šokovať alebo nadchnúť svoje publikum. Hoci sa nikdy nedozvieme skutočný dôvod pre vznik tohto modelu, morskú pannu považujú vedci za súčasť japonskej histórie.

Chrám, v ktorom múmiu objavili, bude aj naďalej tento exemplár vystavovať ako náboženský objekt.

„Je to akoby sme povedali, že duša Budhu prežíva v objektoch vyrezaných z dreva,“ vyjadril sa hlavný kňaz chrámu, Kuida Kozen.

Zvláštne kostry

Čo sa týka bizarných objavov, do pozornosti sa určite oplatí dať aj ten z roku 2003, keď sa v opustenom meste v púšti Atacama našla kostra „mimozemšťana“. Táto kostra mala len 15 cm a vďaka jej zvláštnemu tvaru mnohí špekulovali, že by mohlo ísť o kostru bytosti z inej planéty. Až v roku 2018 sa podarilo vedcom zo Stanfordskej univerzity zistiť pravý pôvod kostry.

Výskum bol pre mnohých sklamaním. Ukázalo sa, že aj v tomto prípade išlo o kostru človeka. Niektorí si len ťažko vedeli predstaviť, ako je to možné. Výskumníci však odhalili niekoľko mutácií, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prispeli k bizarnému tvaru kostry.

Záver tohto výskumu bol taký, že išlo o ženu, ktorá bola plodom, hoci kompozícia kostí hovorila o 6-ročnom dieťati. Plod trpel mimoriadne vzácnou mutáciou, ktorá spôsobila urýchlený vývoj kostí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre