Veda a výskum

Ako umrela „tehotná múmia“? Príbeh najslávnejšej tehotnej múmie sa pomaly rozpletá

Poľskí vedci pravdepodobne odhalili dôvod, prečo umrela najslávnejšia „tehotná múmia“. Dôvodom mala byť choroba, ktorá berie životy i dnes.

Vedci len nedávno rozplietli záhadu „kričiacej múmie“. Ide o múmiu, ktorá sa zachovala v pozícii pripomínajúcej akoby kričala. Nejde ale o jedinú múmiu, ktorá vedcom dlho lámala hlavu. V susednom Poľsku vedci dlho rozmýšľali nad tým, ako umrela najslávnejšia „tehotná múmia“.

Ako umrela tehotná múmia?

„Prečo zomrela?“ je najčastejšia otázka, ktorú počujeme, hovoria vedci. Táto tajomná dáma bola objavená v 19. storočí v Tébach a v roku 1826 bola darovaná Varšavskej univerzite. V súčasnosti je vystavená v Národnom múzeu vo Varšave. Výnimočné na tejto múmii ale je, že sa zachoval i plod. Ide o jedinú tehotnú múmiu na svete, o ktorej vieme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci na to, aby zodpovedali otázku, ako múmia zomrela, využili röntgenové a CT skeny.

„Náš nedávny objav nám poskytuje neoceniteľné a jedinečné zdroje.“, hovoria vedci.

Počas rádiologického vyšetrenia staroegyptskej múmie, vedci odhalili, že žena umrela na následky choroby, ktorá berie životy i dnes. Analýza údajov odhalila zmeny v kraniofaciálnych kostiach, ktoré zodpovedajú podobnej aktivite pozorovanej pri rakovine nosohltanu (NPC). Ide o typ rakoviny, ktorý vzniká v nazofarynxe (oblasť nosa a hrdla). Okrem toho CT snímky kosti za očnicou ľavého oka ukazujú znaky, ktoré možno identifikovať ako prítomnosť malého nádoru – možno miesto metastázy.

Vedci preto prišli k záveru, že zmeny na kostiach môžu predstavovať nádorové ochorenie, ktoré pravdepodobne viedlo k smrti ženy. Ďalej ale dopĺňajú, že majú pred sebou ešte ďalšie testy, ktoré musia vykonať, aby potvrdili ochorenie. Po histopatologickom vyšetrení budú mať 100%-istotu, hovoria.

Zaujímavosťou je i to, že vedci sa domnievajú, že žena mohla mať silnú genetickú predispozíciu, aby ochorela na tento druh rakoviny. Vysvetľujú to tým, že tento typ rakoviny je oveľa bežnejší v určitých regiónoch východnej Ázie a Afriky ako inde. Migranti z tejto časti sveta žijúci inde ňou trpia častejšie ako pôvodná populácia v ich nových krajinách. No napriek tomu môžu byť veľmi dôležité aj vírusové a diétne faktory, ale v súčasnosti nie je známe, do akej miery, dopĺňajú výskumníci.

„Výskum Tajomnej pani, ktorá na rozdiel od súčasnej populácie nebola vystavená cigaretovému dymu, ani silnému alkoholu (starí Egypťania poznali len pivo a víno), môže priniesť nový pohľad na rakovinové faktory.“

Rakovina nie je novodobou chorobou

Mnohí si myslia, že rakovina je chorobou, ktorá zužuje ľudí len posledné desaťročia. Pravdou ale je, že táto choroba je s nami statisíce rokov. Len nedávno vedci odhalili „prvý prípad“ rakoviny. Stopy po chorobe našli v kostiach, ktoré boli staré približne 1,7-milióna rokov. Pred týmto objavom sa za najstarší prípad považoval nádor objavený na 120-tisíc ročnom rebre človeka Neandertálskeho.

Pravdou ale je, že v súčasnosti nejakou formou rakoviny trpí čoraz väčšie percento svetovej populácie, odhalil výskum zo septembra tohto roka. A hoci vedci neprišli so zisteniami, prečo sa tak deje, tak sa domnievajú, že za častejším výskytom rakoviny stojí najmä nevhodný životný štýl a zlé stravovacie návyky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close