Naše heslo k Gmailu sa predáva na dark webe za 4 $. Tento nástroj vám povie, či hackeri majú aj vaše prihlasovacie údaje k e-mailu!

Bezpečnostní experti z Malwarebytes predstavujú jednoduchý a efektívny nástroj na ochranu súkromia.

hacker gmail
Zdroj: Solen Feyissa z Unsplash a Satheesh Sankaran z Pixabay

Ak dbáte o svoju bezpečnosť a súkromie na internete, určite viete, že to nie je len o vyhýbaní sa malvéru.  

Kyberzločinci dnes uplatňujú radu taktík, ako sa dostať k vašim dátam, napríklad phishing alebo sledovanie premávky na verejných Wi-Fi sieťach. Niekedy nemusíte byť cieľom vy, no namiesto toho hackeri zaútočia na servery veľkej sociálnej siete, z ktorých si odnesú aj informácie od vás. Tieto dáta následne predajú na dark webe a niekto ďalší ich môže zneužiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezpečnostní experti z Malwarebytes vytvorili jedinečný nástroj, pomocou ktorého zistíte, čo všetko o vás je dostupné na dark webe pre hackerov, zločincov a podvodníkov. Nový nástroj je bezplatný a navyše bezpečný

Tým portálom je Digital Footprint Portal, ktorý funguje veľmi jednoducho. Stačí doňho zadať svoju e-mailovú adresu a ukáže sa vám celá vaša digitálna stopa. Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, portál vám ukáže nájdené účty na internete, známe prezývky spojené s danou adresou, vašu IP adresu a zariadenie, cez ktoré ste sa na stránku prihlásili.  

Zároveň si môžete všimnúť aj všetky leaky dát alebo iné bezpečnostné hrozby. V prípade ukážkovej e-mailovej adresy môžete vidieť, že hackeri sa dostali k jednému z hesiel a momentálne sa toto heslo predáva na dark webe za 4 doláre.  

Takto si môžete monitorovať vaše online súkromie
Zdroj: Vosveteit.sk, digitálny odtlačok nášho e-mailu na internete

Ako s nástrojom pracovať? 

Ako sme už spomenuli, každý si môže do tohto portálu zadať len e-mailovú adresu a pozrieť sa, či nie je ich súkromie v ohrození. Ak niekto prelomil vaše heslo, potom by ste si ho mali čo najrýchlejšie zmeniť. Keď už odhalíte, že vaše dáta kolujú dark webom, môžete aj zistiť, ako sa dostali von. Vo väčšine prípadov sa heslá a ďalšie osobné informácie dostanú do éteru cez veľké útoky na servery populárnych služieb.  

Ak zistíte, že hackeri poznajú vaše heslo, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa aj vy stali obeťou jedného z veľkých útokov. Spolu s vami hackeri mohli získať prístup k tisícom až desaťtisícom účtov a hesiel. Bezpečnostní experti zároveň vysvetľujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa väčšina užívateľov niekedy stala obeťou útokov na nejaký veľký server.  

Prelomenie hesla predstavuje výrazné riziko, pretože väčšina z nás používa buď jedno heslo na všetko, alebo opakuje dve-tri heslá pre všetky svoje služby. Aj v lepšom prípade však hacker získava prístup ku viacerým vašim účtom naraz pomocou rovnakého hesla.  

Nástroj Digital Footprint Portal od Malwarebytes môže slúžiť ako nástroj na pravidelnú kontrolu vášho online súkromia a bezpečnosti. Tak sa môžete uistiť, že nikto nemá prístup k niečomu, k čomu by nemal. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre