NASA úspešne otestovala rotačný detonačný pohon pre kozmické lode. Má na dosah prelomovú technológiu!

Americká NASA posunula rotačný detonačný motor o krok dopredu. Tento revolučný systém pohonu môže zmeniť spôsob vesmírneho cestovania.

NASA otesovala revolučný rotačný detonačný motor
Zdroj: NASA

Rotačný detonačný motor je druh motoru, ktorý generuje ťah pomocou detonácií prebiehajúcich nadzvukovou rýchlosťou. Počítačové simulácie ukázali, že takýto druh pohonu by mohol nájsť svoje využitie v doprave, no rovnako aj v ďalších sférach. Jeho najväčšou výhodou je výrazné šetrenie paliva oproti tradičným spaľovacím motorom. Medzi nevýhody patrí hlavne vysoká hlučnosť a nestabilita.

Rotačný detonačný motor alebo skrátene aj RDE, funguje na princípe detonačnej vlny, ktorá putuje okolo kruhového kanálu. Palivo a okysličovadlo sa dodávajú priamo do tohto kanálu spravidla cez drobné otvory alebo výrezy. Detonácia nastáva v momente, keď sa mix paliva a okysličovadla zapáli. Po štarte motora sú detonácie sebestačné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento systém motoru funguje na podobnom princípe ako pulzný detonačný motor, no s jednou výhodou. Pulzné motory si vyžadujú, aby bola po každom pulze komora vyčistená. Na koncepte RDE momentálne pracuje niekoľko organizácií. Jednou z nich je napríklad Americké námorníctvo, ktoré sa konceptu chytilo. Námorné výskumné laboratórium NRL od roku 2012 skúma ako tento systém motora pracuje.

Na RDE sa pozrela aj americká spoločnosť Aerojet Rocketdyne. Tá od roku 2010 prešla viac ako 520 testami rôznych konfigurácií motora.

Koncept rotačného detonačného motora nedávno otestovala aj americká vesmírna agentúra, NASA, ktorá pre zmenu skúmala jeho využitie vo vesmírnom priemysle obzvlášť pri ceste na Mesiac alebo na Mars. Test vykonali inžinieri z NASA’s Marshall Space Flight Center ešte v roku 2022 a len nedávno potvrdili výsledky testu. Počas desiatich minút motor spustili viac ako 12-krát.

Revolúcia vo vesmírnom cestovaní?

Samotný motor vyrobili prostredníctvom nového spôsobu 3D tlačenia a spracovania materiálov. Hlavnou úlohou minuloročného testu bolo dokázať, že motor dokáže fungovať dlhodobo a dokáže ustáť aj extrémne teploty a tlak, ktorý jednotlivými detonáciami vzniká. Keď motor bežal na plný plyn, takmer minútu dokázal ustáť tlak o veľkosti približne 280 kg na štvorcový palec, čo je zatiaľ najväčší tlak, akému motor doteraz čelil.

Motor, na ktorom pracuje vesmírna agentúra sa skladá z medenej zliatiny, ktorú navrhla priamo NASA. Vďaka tomu môže motor ustáť naozaj náročné podmienky bez toho, aby došlo k jeho prehriatiu. Počas experimentu NASA otestovala niekoľko ďalších faktorov vrátane interného spaľovania či systému „deep throttling“, ktorý umožňuje vesmírnej rakete presne znižovať výkon, aby mohla hladko pristáť na neznámom povrchu.

Test motora RDE dopadol úspešne a ako hovorí samotná NASA, do budúcna by motor mohol poskytnúť spôsob, ako môžu vesmírne agentúry a komerčné spoločnosti do vesmíru dostať oveľa viac nákladu. Motor je jedným z kľúčových krokov pre dlhodobý vesmírny prieskum. Momentálne NASA hľadá spôsob, ako vytvoriť plne funkčný a znovupoužiteľný motor. Ten by mohol priniesť mnoho výhod oproti tradičným motorom na tekuté palivo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre