Na Mars by sme sa mohli dostať za „pár“ dní: NASA obnovuje práce na revolučnom vesmírnom pohone

Jadrový systém pohonu by mohol znamenať revolúciu pre skúmanie Slnečnej sústavy. Na Mars by sa astronauti dokázali dostať už za 45 dní.

NASA obnovuje výskum pohonu, ktorý by mohol astronautov dostať na Mars už za 45 dní
Zdroj: NASA

Americká NASA sa už čoskoro pošle na Mesiac ďalších astronautov a v najbližšom desaťročí by sme mali počuť aj o prvých plánoch misie na Mars. Hoci je program Artemis v plnom prúde a zameriava sa na dlhodobý prieskum našej prirodzenej družice, zároveň by mal slúžiť ako akýsi odrazový mostík na červenú planétu.

Lenže ako sa tam potenciálni astronauti dostanú? Americká NASA a bývalý Sovietsky zväz už počas pôvodných vesmírnych pretekov skúmali systémy jadrového pohonu a dnes sa tieto koncepty dostávajú opäť do popredia. NASA obnovila svoj výskum a momentálne zvažuje systém pohonu, ktorý by sa skladal z dvoch častí – jadrovo-termálneho a jadrovo-elektrického pohonu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výhodou je, že by dokázal astronautov dopraviť na Mars len za 45 dní. Jadrové systémy pohonu sú v skutočnosti len dva koncepty, no oba vyskúšané a overené. Pri jadrovo-tepelnom pohone hovoríme o systéme pohonu, ktorý pretvára tekutý vodík na ionizovanú plazmu a tú púšťa cez trysku, aby generovala ťah, vysvetľuje Universe Today.

V minulosti sa americká vláda niekoľkokrát pokúsila o vývoj podobného systému pohonu. V roku 1959 snahu prebrala NASA a začala sa zaoberať využitím jadrového pohonu vo vesmíre. Nakoniec to viedlo k vytvoreniu konceptu NERVA, jadrového reaktora s pevným jadrom, ktorý úspešne otestovali. Po konci programu Apollo ale agentúra nemala dostatok prostriedkov na ďalší vývoj projektu.

Jadrovo-elektrický systém pohonu funguje na systéme výroby elektriny pomocou jadrového reaktora. Elektrina následne poháňa iónový motor, ktorý vytvára elektromagnetické pole a ionizuje plyn, napríklad xenón. Oba systémy sú lepšie, než tradičný chemický systém pohonu.

Jadrovo-elektrický pohon dokáže generovať ťah takmer tri hodiny, no oveľa slabšie ako tradičné rakety alebo jadrovo-termálny pohon. NASA preto zvažuje nový systém, ktorý by kombinoval aj elektrický aj termálny jadrový pohon. Ak by sa tieto dva systémy dokázali spojiť do jedného, raketa by získala výhody oboch pričom nedostatky by sa odstránili.

Revolúcia v skúmaní Slnečnej sústavy

V praxi to znamená, že misia na Mars by trvala len 45 dní, oproti trom rokom, ak by astronauti cestovali na tradičnej rakete. Jadrový systém pohonu by znamenal, že misia na Mars by mohla trvať len mesiace, nie roky, ako sa spočiatku plánovalo. Astronauti tak budú vystavení menšiemu riziku, napríklad radiácii alebo času stráveného v mikrogravitácii.

„Tento bimodálny dizajn umožní posádku rakety dopraviť na Mars do 45 dní. Takýto systém pohonu by priniesol revolúciu v prieskume našej Slnečnej sústavy,“ vysvetľuje Ryan Gosse, ktorý vytvoril koncept bimodálneho systému jadrového pohonu.

Okrem samotného systému pohonu vedci premýšľajú aj o nových dizajnoch jadrového reaktora. Ten by mal poskytnúť stabilnú dodávku energie počas dlhých misií na planéte. Na solárnu alebo veternú energiu sa astronauti nemôžu spoliehať neustále.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre