SpravodajstvoVesmír

JAXA po prvýkrát úspešne otestovala rotačný detonačný motor vo vesmíre. Môže zmeniť spôsob, ako skúmame vesmír!

Japonská vesmírna agentúra hlási úspešný test nového typu motora vo vesmíre, ktorý využíva na zrýchlenie kontrolované výbuchy.

Výskum vesmíru je čoraz horúcejšou témou medzi krajinami. Mnoho štátov v súčasnosti investuje nemalé prostriedky, aby boli medzi prvými, ktoré budú schopné dostať sa k vzdialenejším objektom rýchlejšie, ako nám to umožňujú súčasné technológie, a zároveň hľadajú spôsoby, ako by bolo možné ťažiť na nich nerastné suroviny. Najviac sa v tejto oblasti spomína najmä NASA a projekt Artemis, nejde však o jedinú vesmírnu agentúru a projekt, ktorý sa posúva míľovými krokmi dopredu.

JAXA označila nový typ motora ako „Game changer“

Najnovšie, Japonska vesmírna agentúra JAXA oznámila, že sa im podarilo úspešne demonštrovať „rotačný detonačný motor“ vo vesmíre ako prvým na svete. Agentúra tento nový typ motora označila ako „Game changer“. Na tému upozornil portál futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôvodom, prečo tento motor agentúra označila za revolučný je, že motor používa sériu kontrolovaných výbuchov, aby bola raketa poháňaná. Výsledkom tejto technológie je, že raketa je schopná vygenerovať obrovský ťah, ktorý pochádza z výrazne menšieho motora za použitia menej paliva.

„27. júla vypustila JAXA z vesmírneho strediska Uchinoura 30-metrovú sondážnu raketu na testovanie dvojice futuristických pohonných systémov vo výške asi 146 míľ. (pozn. redakcie: ~240 kilometrov)“

JAXA píše, že potom čo sa oddelil motor prvého stupňa, tak rotačný detonačný motor bol v prevádzke približne 6 sekúnd. Ten bol schopný vygenerovať ťah približne 500 Newtonov (pozn. redakcie: čo je aktuálne len zlomok toho, čoho sú konvenčné raketové motory schopné).

Úspech tohto demonštračného experimentu pri letoch do vesmíru výrazne zvýšil možnosť, že detonačný motor bude prakticky použitý pre „kopacie motory“ pre prieskum vesmíru. V budúcnosti bude JAXA používať technológiu detonačných motorov na misie najmä na prieskum hlbokého vesmíru, uviedla agentúra.

JAXA v závere tlačovej správy poznamenala, že tento úspešný test je dôkazom toho, že rotujúce detonačné motory by nám skutočne mohli umožniť cestovať hlboko do vesmíru s použitím zlomku paliva a hmotnosti. Motory tohto typu by sme mohli vidieť v prvých raketách už o 5 rokov, hovorí agentúra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close