NASA prináša video, ktoré zachytáva kozmickú evolúciu. Pozrite sa, ako sa zmenila obloha za 12 rokov

Americká NASA publikovala zábery, ktoré v sebe zahŕňajú 12 rokov pozorovaní. Všimnúť si môžete pohyby vzdialených kozmických objektov.

Misia NEOWISE ukazuje 12 rokov vesmírnej evolúcie
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Približne každých šesť mesiacov misia NEOWISE (pozn. redakcie: Near-Earth Object Wide Field Infrared Survey Explorer) prejde polovicu svojej obežnej dráhy okolo Slnka. Počas tejto cesty zachytáva fotografie vo všetkých smeroch, informuje americká NASA.

Keď sa tieto zábery pospájajú, vznikne mapa celej oblohy a z nej dokážu astronómovia vyčítať polohu a jas stoviek miliónov rôznych objektov. Do dnešného dňa misia NEOWISE priniesla 18 záberov celej oblohy, pričom 19. a 20. získajú vedci na budúci rok. Napriek tomu sa vedcom podarilo vytvoriť časozberné video, ktoré zachytáva pohľad na meniacu sa nočnú oblohu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká NASA publikovala video, na ktorom si môžete všimnúť, ako sa vesmír menil v časovom rozmedzí desiatich rokov. Každá jedna mapa má pre vedcov obrovský význam, no ak všetky údaje spoja dokopy, dostanú do rúk mimoriadne užitočný nástroj na pochopenie evolúcie vesmíru. Porovnávanie máp totiž odhaľuje zmeny vzdialených objektov, či už zmeny ich polohy alebo jasu.

„Ak sa niekedy pozriete na nočnú oblohu, pravdepodobne vám príde vkuse rovnaká. Nie je to však tak. Hviezdy prechádzajú erupciami, či explóziami, asteroidy svištia naprieč sústavou a čierne diery požierajú všetko, čo sa im dostane do cesty. Vesmír je aktívne miesto, vysvetľuje Amy Mainzer, vyšetrovateľka misie NEOWISE.

Sledovanie blízkych objektov

NEOWISE vychádza z misie WISE, ktorá skončila v roku 2011. Misia využívala špeciálne podchladené detektory, ktoré sú citlivé na infračervené spektrum. To síce my ľudia vnímať nedokážeme, no vyžaruje ho množstvo kozmických objektov. V roku 2011 jej však došla chladiaca kvapalina a NASA misiu prerobila na dnešný NEOWISE – teda misiu skúmajúcu blízke objekty pri Zemi.

Aj napriek zmenám ale infračervený teleskop ostal funkčný a približne každého pol roka zachytí záber objektov mimo našej sústavy. Pomocou tohto prieskumu sa astronómom podarilo objaviť aj niekoľko hnedých trpaslíkov, ktoré sa inak prezývajú aj neúspešné hviezdy. Hnedé trpaslíky totiž nedokázali rozbehnúť vo svojich jadrách fúziu, preto nežiaria ako hviezdy.

Hnedých trpaslíkov astronómovia identifikujú podľa toho, ako sa pohybujú po oblohe. Keďže sa nachádzajú bližšie, ich pohyb je oveľa rýchlejší a viditeľnejší. Vedcom sa podarilo identifikovať približne 200 hnedých trpaslíkov v rádiuse 65 svetelných rokov od Slnka. Okrem toho našli približne 60 Y-trpaslíkov, ktoré sa považujú za najchladnejšie hnedé trpaslíky. Objavenie hnedých trpaslíkov vedcom umožňuje lepšie pochopiť to, ako hviezdy v Mliečnej dráhe naozaj vznikajú.

Misia NEOWISE však pomáha vedcom pochopiť aj to, ako hviezdy vznikajú. Dokáže totiž nahliadnuť do plynného obalu, v ktorom sa nachádzajú protohviezdy, teda hviezdy v prvotných štádiách formácie. Z okolitého oblaku plynu naberajú hmotu a postupne sa vyvíjajú. Astronómovia momentálne sledujú takmer tisíc protohviezd a sledujú ich vývoj.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre