Takto ste Slnko ešte nevideli: Toto je prvá fotografia chromosféry našej hviezdy!

Najväčšie slnečné observatórium na svete zverejnilo prvé snímky slnečnej chromosféry. Záber priniesol solárny teleskop Daniel K. Inouye.

Solárny teleskop Daniel K. Inouye začína svojú misiu.
Zdroj: NASA, Wikimedia, Úprava: Vosveteit.sk

Americká Národná vedecká nadácia 31. augusta oslávila inauguráciu najvýkonnejšieho solárneho teleskopu Daniel K. Inouye Solar Telescope, informuje portál nadácie. Tento teleskop sľubuje pohľad na Slnko, aký sme ešte v živote nevideli a ako dôkaz prináša úplne prvý záber na chromosféru našej hviezdy.

„Ak je fotografia hodná tisíc slov, potom nás čaká niekoľko nových kapitol v oblasti solárnej fyziky,“ píše Národná vedecká nadácia.

Solárny teleskop Daniel K. Inouye začína svojú misiu.
Zdroj: NSO

Chromosféra je časť solárnej atmosféry nachádzajúca sa tesne nad povrchom hviezdy a vyššie uvedený záber zachytáva plochu 82 500 km pričom sú viditeľné štruktúry, ktoré majú na dĺžku len 18 km. Záber vyššie je úplne prvým svojho druhu a teleskopu sa ho podarilo zachytiť vo vlnovej dĺžke 486,13 nanometrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová éra solárneho výskumu

Uvedenie teleskopu do chodu značí výrazný míľnik v prieskume vesmíru. Samotný teleskop sa nachádza na mieste, ktorý má veľký kultúrny, ale aj duchovný význam pre domorodých Havajčanov a v rámci rešpektu k ich kultúre bude  solárny teleskop Daniel K. Inouye posúvať hranice nášho chápania. Od februára tohto roku solárny teleskop prijal viac ako 20 návrhov na vedecké výskumy a už sa mu podarilo vykonať aj prvotné pozorovania Slnka v spolupráci s Parker Solar Probe a Solar Orbiter.

Práca na teleskope sa začala pred viac ako 25 rokmi. Vedci z Národnej vedeckej nadácie si dali za úlohu vytvoriť najpokročilejší pozemný teleskop, ktorý by im umožnil zodpovedať tie najdôležitejšie otázky ohľadom nášho Slnka a vesmírneho počasia, ktoré má vplyv aj na našu planétu. Riaditeľ nadácie sa vyjadril, že dáta z teleskopu úplne zmenia spôsob, ako predpovedáme solárne búrky a ako sa na ne v budúcnosti budeme pripravovať.

Predpokladá sa, že solárny teleskop bude posúvať vedecké chápanie Slnka 50 rokov. Študovať bude správanie hviezdy, jej magnetizmus a spôsob, akým Slnko ovplyvňuje našu planétu.

Najvýkonnejší solárny teleskop sveta

Solárny teleskop Daniel K. Inouye je štvormetrový teleskop, ktorý sa nachádza na Havaji, presnejšie na ostrove Maui. Ako už bolo spomenuté, v súčasnosti si drží titul najväčšieho solárneho teleskopu na svete. Štvormetrové zrkadlo teleskopu umožňuje nahliadnuť na solárnu atmosféru v detaile, aký ešte doteraz nebol zachytený. Prináša pohľady rôznych vrstiev Slnka, od povrchu hviezdy, až po nižšiu atmosféru. Zachytiť dokáže štruktúry približne trikrát menšie než čokoľvek, čo dnes vedci dokážu zachytiť.

Nielenže tento solárny teleskop zachytil Slnko tak, ako sme ho nevideli, zariadenie sa vyznačuje aj špičkovými spektroskopickými schopnosťami. Znamená to, že dokáže zachytiť jedinečné podpisy stoviek atómov a iónov, ktoré sa nachádzajú na povrchu Slnka či v jeho atmosfére. Aj vďaka tomu umožní astronómom lepšie pochopiť dynamické správanie najbližšej hviezdy.

Solárny teleskop Daniel K. Inouye začína svojú misiu.
Zdroj: NSO

Solárnemu teleskopu sa už podarilo zachytiť mimoriadne detailný záber povrchu Slnka. Vďaka špičkovej technológií dokážeme rozlíšiť štruktúry na hviezde s dĺžkou len 20 km.

Solárny teleskop Daniel K. Inouye začína svojú misiu.
Zdroj: NSO

Teleskop priniesol aj záber na solárnu škvrnu. Ide o regióny so silným magnetickým poľom. Solárne škvrny sú jedným z najznámejších prejavov solárnej aktivity. Tie najväčšie solárne škvrny sú viditeľné voľným okom a majú mimoriadne dlhú životnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre