SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómom sa podarilo zachytiť prvú priamu fotografiu hnedého trpaslíka

Fascinujúci objekt obieha okolo hviezdy, podobnej Slnku

Zachytiť priamy obraz exoplanéty je snom mnohých astronómov, ktorý sa pomaly, ale isto plní. Objavených je viac ako 4-tisíc exoplanét a niektoré z nich sú zaujímavejšími cieľmi, ako iné planéty. Obzvlášť to platí pri takzvaných hnedých trpaslíkoch, píše portál Universe Today.

Hnedé trpaslíky sú zvláštne telesá. Nemajú dostatočnú hmotnosť na to, aby sa z nich stala hviezda, no sú oveľa masívnejšie, než bežné planéty. Astronómom sa nedávno podarilo zachytiť jeden z týchto zvláštnych objektov, pomocou teleskopu Subaru. Ide o teleso, ktoré má hmotnosť 46-násobku Jupitera.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedcov však neprekvapila len hmotnosť tohto objektu. Hlavným bodom záujmu je obežná dráha hnedého trpaslíka. Táto exoplanéta sa nachádza v sústave HD 33632 a obieha okolo hviezdy, ktorá je vo viacerých smeroch podobná nášmu Slnku. Hnedý trpaslík je od hviezdy vzdialený 20 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka).

Užitočná exoplanéta

Vzdialenosť hnedého trpaslíka od hviezdy a podobnosť hviezdy s našim Slnkom môže astronómom veľa prezradiť o tom, ako podobné sústavy môžu vznikať. Astronómovia zároveň zachytili priamu fotografiu, ktorá im môže pomôcť v prípade zachytenia ďalších exoplanét.

Hnedý trpaslík
Priama fotografia hnedého trpaslíka. Zdroj: W. M. Keck Observatory

Zároveň sa vedci domnievajú, že atmosféra tohto hnedého trpaslíka môže byť zložená z oxidu uhoľnatého a vody. V tom prípade by sa mohol z atmosféry stať užitočný barometer (pozn. redakcie: nástroj na meranie tlaku) a mohli by sme vďaka nemu porovnávať atmosféry iných planét.

Astronómovia môžu zachytiť atmosféry planét najmä vďaka pokrokom v adaptívnej optike a zobrazovacích systémoch v blízkom infračervenom spektre. Teleskop Subaru sa spojil s observatóriom Keck a vďaka ich unikátnym systémom astronómovia dosiahli oveľa detailnejšie zábery, než keby použili len jeden z nástrojov.

Zároveň môžeme čakať viacero podobných spoluprác, ktoré by mohli vyústiť v detailné zábery exoplanét. Astronómovia zároveň dúfajú, že s každým ďalším priamym pozorovaním exoplanéty budú objavy fascinujúcejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close