NASA objavila 17 exoplanét, ktoré by mohli ukrývať život: Všetky majú niečo, čo vieme nájsť aj u nás doma

Výskumníci z NASA sa domnievajú, že tieto exoplanéty môžu pod ľadom ukrývať vodu, rovnako ako mesiace Europa a Enceladus.

Výskumníci z NASA odhalili 17 exoplanét, ktoré by mohli ukrývať život
Zdroj: NASA

Americká vesmírna agentúra NASA objavila 17 exoplanét, ktoré by mohli ukrývať oceán vody, látky nevyhnutnej pre život ako ho poznáme.  

Exoplanéty sú planéty za hranicami našej Slnečnej sústavy. Nové objavy sú veľmi podobné takzvaným ľadovým Mesiacom, ktoré sa nachádzajú okolo Jupitera a Saturnu. Ide o svety, ktoré sú síce obalené ľadovou škrupinou, no pár kilometrov pod povrchom sú podmienky dostatočne mierne na to, aby tam existovala voda. Potenciálne aj život. V našej sústave hovoríme napríklad o mesiacoch Europa alebo Enceladus.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia americkej NASA rozširuje spektrum planét, ktoré by mohli ukrývať život a tým pádom si zaslúžia, aby sme ich skúmali hlbšie. V obore pátrania po mimozemskom živote sa výskumníci zameriavali hlavne na planéty, ktoré sa čo najviac podobajú Zemi. Vieme, že naše podmienky sú momentálne najlepšie aké poznáme pre vznik života. Výskumníci však častokrát argumentujú, že život môžeme nájsť aj na svetoch, ktoré sa nám až tak nepodobajú, no v tomto prípade nevieme, čo máme hľadať.  

Mesiacom ako Europa a Enceladus sa venovalo veľké množstvo štúdií. Tie zatiaľ spejú k záverom, že život v oceáne pod hrubou škrupinou ľadu týchto svetov je možný. Niektorí vedci sa domnievajú, že v týchto oceánoch môžu existovať podobné podmienky, aké mali oceány Zeme, keď v nich po prvýkrát život vznikol pri hydrotermálnych ventiloch.  

“Naša analýza predpovedá, že týchto 17 nových exoplanét by mohlo cez rozklad rádioaktívnych prvkov a slapové sily získavať dostatočné množstvo tepla, aby si pod ľadovým povrchom dokázali udržať oceán,” tvrdí doktorka Lynnae Quick, jedna z autorov štúdie.  

Život pod hrubou ľadovou škrupinou

Na týchto planétach by zároveň mohli existovať gejzíry, cez ktoré sa voda z oceánu pod ľadom dostáva na povrch a uniká do vesmíru. Aj tento proces výskumníci pozorovali na povrchu mesiaca Enceladus. Všetkých 17 exoplanét má približne veľkosť Zeme, no majú menšiu hustotu. To vedcom naznačuje, že môžu ukrývať výrazné množstvo ľadu a vody, namiesto hustejšej horniny.  

Presná kompozícia planét ale ostáva neznáma. Prvotné odhady naznačujú, že povrch planét je oveľa chladnejší ako Zem. Znamená to, že povrch môže pokrývať ľad. Ďalšie merania a porovnávania s mesiacmi Europa a Enceladus odhalili, že prípade dvoch so 17 exoplanét, Proximy Centauri b a LHS 1140 b by mohli byť gejzíry stokrát až tisícekrát aktívnejšie ako na Europe. Existuje teda šanca, že tieto gejzíry budú môcť výskumníci pozorovať, keď planéta prejde popred svoju hviezdu.  

Ak odhalia častice vody v gejzíre, spolu s ňou by mohli odhaliť aj ďalšie látky, ktoré by ukázali, či má exoplanéta vhodné podmienky pre život.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre