Život vo vesmíre sa nemusí až tak líšiť od toho nášho: Organizmy môžu fungovať na rovnakých princípoch

Oči, ústa, nos, či ruky: Aj u nás môžeme nájsť podobnosti medzi stovkami rôznych druhov.

farebna planeta_vesmir
Zdroj: unsplash.com (Bence Halmosi)

Existuje vo vesmíre život? Na túto otázku bohužiaľ momentálne nepoznáme odpoveď. Niektorí teoretici tvrdia, že vesmír je plný života, niektorí zas tvrdia, že vo vesmíre môžu prevládať jednoduché, jednobunkové organizmy, no zložitejší život a hlavne inteligentný život, môže byť obrovská vzácnosť.

Vedci, ktorí pátrajú po mimozemskom živote hľadajú hlavne planéty, podobné našej Zemi. Vieme, že na našej planéte komplexný život vznikol, a tak by mohol vzniknúť aj na podobnej planéte. Lenže ako by mimozemšťania vyzerali? Dokázali by sme ich vnímať ako živé organizmy, alebo by fungovali na úplne inom princípe? Téme sa venuje aj YouTube kanál Arvin Ash.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Základ všetkého života, ktorý poznáme, tvorí prvok uhlík. Život si ho vybral najme kvôli tomu, že zloženie uhlíka umožňuje tvorbu veľkých, komplexných štruktúr, dôležitých pre vznik komplexného života. Ďalším dôležitým prvkom je voda, ktorá slúži ako rozpúšťadlo, v ktorom sa dejú zložité chemické procesy. Existujú aj alternatívy, ako napríklad amoniak, no voda ostáva stále najlepším riešením.

Naša Zem obsahuje všetko dôležité pre život a aj keby sme hľadali planétu, ktorá vyzerá presne ako ona, pri obrovskom množstve planét a hviezd v našej galaxii by sme mohli objaviť milióny planét, podobných Zemi. Lenže ako by vyzeral život na takejto planéte?

Podobný život?

Prekvapivé môže byť, že niektoré aspekty živých organizmov môžu byť rovnaké v celom vesmíre. Napríklad organizmy, ktoré čerpajú energiu zo Slnka, ako u nás rastliny. Protikladom sú organizmy, ktoré sa živia inými organizmami, ako u nás zvieratá. V druhom prípade musí mať organizmus spôsob, ako prijme živiny z iného organizmu a vylúči odpad. Riešením by mohol byť orgán s viacerými otvormi, kde jeden slúži na prijímanie potravy a druhý na vylučovanie odpadu – tráviaci trakt.

Ďalej je isté, že komplexné organizmy budú mať orgány, ktoré by im umožnili vnímať svet okolo seba. Môžu vnímať svetlo, pomocou očí, vibrácie sluchom a vzduch nosom. V tomto prípade môžeme hovoriť aj o nervovej sústave.

Zaujímavosťou je, že oči sa u nás na Zemi vyvinuli pri viacerých druhoch živočíchov, ktoré sa vyvíjali nezávisle od seba. Príkladom sú chobotnice, hmyz a cicavce. Ide o druhy, ktoré nemali spoločných predkov, no napriek tomu každý z nich má vyvinuté oči. Je preto možné, že zrakový orgán je univerzálny pre celý vesmír. Oči mimozemského organizmu ale môžu vnímať iné vlnové dĺžky ako my. Závisí to od hviezdy, okolo ktorej obiehajú. Je preto možné, že budú vidieť svet v iných farbách.

Ďalším špecifickým bodom evolúcie je symetria a hlava. Ak však hovoríme o inteligentnom živote, je možné, že budú mať veľký mozog. Inteligentný život môže vytvoriť civilizáciu, no civilizácia je založená na komunikácii, preto by museli mať spôsob, ako sa medzi sebou dorozumievať, či už pomocou zvukov, znakov, alebo iných metód.

Zaujímavé je tiež to, že inteligentná civilizácia sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie na súši. Prečo? Fyzik Bernard Bates tvrdí, že oheň je kľúčový pre vývoj vyspelej civilizácie a hlavne pokročilých technológií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre