Život na mesiaci Enceladus: Prezrádza jeho existenciu táto látka?

V oceáne, ukrytom pod povrchom mesiaca, sa môže ukrývať látka, ktorá predstavuje jeden zo základných stavebných kameňov života.

Nachádza sa život pod ľadovou škrupinou mesiaca Enceladus?
Zdroj: Unsplash (Angus Gray) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Enceladus je jeden z mesiacov plynného obra Saturn a zároveň jeden z kozmických objektov, kde by sa s vysokou pravdepodobnosťou mohol nachádzať život aj napriek tomu, že je celý pokrytý ľadom. Pod hrubou škrupinou totiž existuje oceán a podmienky naklonené vzniku jednoduchých organizmov.

Zatiaľ je však otázne, či sa život pod povrchom mesiaca naozaj nachádza alebo nie. Než vesmírne agentúry vyšlú k mesiacu misiu, ktorá prinesie definitívnu odpoveď, na vedcoch je čo najlepšie posúdiť pravdepodobnosť existencie života. V tomto smere prinášajú vedci z inštitútu SwRI štúdiu, v rámci ktorej objavili pod povrchom mesiaca mimoriadne dôležitú látku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tou látkou je fosfor, jedna zo základných ingrediencií pre život. Enceladus je prvým miestom, kde by ľudstvo mohlo nájsť organizmy, čo dokázala už sonda Cassini, ktorá preletela okolo Saturnu v roku 2004. Počas tohto blízkeho preletu sa venovala aj mesiacu Enceladus, presnejšie gejzíru vodnej pary, ktorá z mesiaca unikala do vesmíru.

Analýza vodnej pary ukázala, že obsahuje takmer všetky základné látky pre život, ako ho poznáme. Medzi týmito látkami sa však fosfor priamo nenašiel, no počítačové modely naznačujú, že by sa ho pod ľadovým povrchom mesiaca malo nachádzať pomerne veľké množstvo. Fosfor vo forme fosfátov je neoddeliteľnou súčasťou života na Zemi. Svoju úlohu hrá pri vytváraní DNA a RNA, slúži ako molekula nesúca energiu a objaviť ho možno aj v morských mikrobiómoch.

Enceladus ale nie je jediným kozmickým objektom, ktorý by mohol ukrývať pod povrchom život. Medzi ďalších sľubných kandidátov patria aj mesiace Europa, či Titan a uvažuje sa aj o Plute – trpasličej planéte na okraji Slnečnej sústavy. Tieto telesá sa od Zeme líšia jednou kľúčovou charakteristikou. Zem, ale aj iné potenciálne planéty s oceánom na povrchu, musia existovať v určitej vzdialenosti od hviezdy. V tejto vzdialenosti dostávajú ideálne množstvo energie na to, aby voda na povrchu nezamrzla alebo sa nevyparila. Vzdialenosť, v ktorej môže voda existovať na povrchu kozmického telesa nazývame obývateľná zóna.

Samozrejme, že vzdialenosť nie je všetko. Planéta musí spĺňať množstvo faktorov, ktoré ešte nie sú úplne chápané, no atmosféra je ďalšou dôležitou charakteristikou. Atmosféra chráni povrch planéty pred škodlivým žiarením a zároveň zabraňuje vode, aby unikla do vesmíru.

Výhoda?

Mesiace, ktoré svoje oceány ukrývajú hlboko pod ľadovým povrchom, majú istú výhodu. Môžu sa nachádzať oveľa ďalej. Vodu pred zamrznutím chráni geotermálna energia vychádzajúca z jadra mesiaca, či iných vnútorných procesov. Ľadová vrstva zároveň chráni oceán pred vesmírom a žiarením, ktoré sa v ňom nachádza.

Za posledných 25 rokov sa záujem astronómov začal obracať k týmto telesám. Vedci momentálne pátrajú po stopách základných stavebných kameňov života, teda organických molekúl, čpavku, zlúčenín síry, či fosfátov. Čo sa mesiaca Enceladus týka, spočiatku sa predpokladalo, že neukrýva veľa fosforu, no práve opak môže byť pravdou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre