NASA má za sebou test inovatívneho motora RDRE: 3D vytlačený motor nás môže dostať na Mars

V rámci posledného testu simulovali vedci z NASA podmienky, akými prechádza pristávací modul pri pristávaní na Mesiaci.

NASA má za sebou test inovatívneho motora RDRE
Zdroj: NASA

Americká vesmírna agentúra NASA má za sebou ďalší úspešný test inovatívneho systému pohonu RDRE (pozn. Redakcie: Rotating Detonation Rocket Engine).  

V rámci najnovšieho testu 3D vytlačený motor RDRE fungoval po dobu 251 sekúnd, čím simuloval bežné pristávanie lunárneho modulu alebo manéver, ktorý dokáže raketu nasmerovať z Mesiaca na Mars. Prvý test inovatívneho motora RDRE sa uskutočnil ešte v lete 2022.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľujú odborníci z NASA’s Marshall Space Flight Center, hlavným cieľom nového testu bolo lepšie pochopiť, ako čo najlepšie prispôsobiť spaľovaciu komoru pre odlišné výkonnostné triedy motora. Tým výskumníci zaručia, že motor možno použiť v čo najväčšom spektre rôznych misií. Slúžiť by mohol nielen pre menšie pristávacie modely, no zároveň by mohol pracovať aj na vyšších raketových stupňoch.  

Výskumníci predpokladajú, že s pomocou špeciálneho manévra by na povrch Marsu mohli vďaka motoru RDRE dopraviť aj väčší náklad, potenciálne aj astronautov.  

“Motor RDRE predstavuje obrovský skok vpred, čo sa týka efektívneho dizajnu. Úspešný test demonštruje, že sme bližšie k výrobe ľahkých systémov pohonu, vďaka ktorým môžeme posielať ťažší náklad hlbšie do vesmíru. To je kritické pre úspech budúceho programu Z Mesiaca na Mars,” tvrdí Thomas Teasley, vedúci testov motora RDRE.  

Z Mesiaca na Mars, možno ešte ďalej

Momentálne americká NASA plne pracuje na programe Artemis, ktorého cieľom je vrátiť ľudí na povrch Mesiaca. Postupne však plánuje americká vesmírna agentúra vybudovať potrebnú infraštruktúru na to, aby astronauti mohli na Mesiaci ostať a venovať sa vedeckému výskumu mimo Zeme.  

Prvá lunárna základňa má zároveň dokázať, že ľudia dokážu prežiť na inom kozmickom telese bez pomoci zo Zeme. Práve samostatnosť bude kľúčovým aspektom misií na červenej planéte. Americká vesmírna agentúra musí vyriešiť ešte veľa komplexných problémov, než sa bude môcť idea života vo vesmíre stať realitou. Astronauti potrebujú na Mesiaci spoľahlivý zdroj energie a možnosť ako vyrábať vzduch, jedlo, vodu a raketové palivo.   

Ak však všetko pôjde tak ako má, skúsenosti získané programom Artemis sa skvele pretavia do života na Marse. NASA totiž plánuje poslať astronautov na červenú planétu, hoci táto ambiciózna misia je ešte otázkou budúcnosti. Čo však vesmírna agentúra nesmie podceniť je pripravenosť astronautov. Cesta k červenej planéte trvá niekoľko mesiacov a ak by sa tam niečo pokazilo, pomoc sa v žiadnom prípade nestihne dostať k astronautom včas.  

So založením základne na Mesiaci sa však otvára možnosť toho, že by všetky budúce misie na Mars štartovali priamo z Mesiaca. Takéto rakety by mohli byť oveľa ľahšie, pretože by nemuseli súperiť so Zemskou gravitáciou, aby sa dostali do vesmíru. Uvidíme, ako bude program Artemis napredovať, no úspech nedávneho testu motora RDRE predstavuje rozhodne krok tým správnym smerom.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre