Nakupujete pred sviatkami online? Pozrite sa, na čo si dať pozor a ako sa nenechať okradnúť!

Online nákupy so sebou prinášajú aj riziko krádeže, najmä teraz pred sviatkami. Pozrite sa, ako sa brániť proti podvodníkom.

Nákupná horúčka pred Vianocami je v plnom prúde a viacerí z vás už určite objednali nejaké tie darčeky aj prostredníctvom internetu. Ide totiž o jednoduchý a pohodlný spôsob, ako si nechať doručiť vybrané darčeky až domov, pričom pri ich vyberaní nemusíme ani výjsť z postele. Toto obdobie je však aj rajom pre rôznych útočníkov, ktorí môžu využiť nevedomosť používateľov internetu. Pred nedávnom sme vás informovali o tom, ako títo útočníci skúšajú ľudí okradnúť prostredníctvom mailov. Ešte nebezpečnejším spôsobom je však riziko pri nakupovaní online, kde bežne pracujeme s našimi peniazmi. A na čo by ste si pri takomto objednávaní darčekov mali dať pozor nás informuje portál howtogeek.com.

Vianoce sú zlatým obdobím pre podvodníkov v online svete

Rôzne zľavy, akcie, Black Friday a iné nákupné šialenstvá nás lákajú nakupovať online. Pri takomto spôsobe nákupov by sme si však v prvom rade mali skontrolovať, z akej stránky objednávame. Nie všetky eshopy nám totiž ponúkajú bezpečný spôsob nakupovania. Prvé čo by sme teda mali pri objednávke darčekov zvážiť, je bezpečnostný protokol stránky. Nakupujte len z tých stránok, ktoré ponúkajú HTTPS šifrovanie. Šifrovanie si môžeme overiť priamo v riadku pri odkaze stránky. Ak je pripojenie zabezpečené, znamená to, že stránka využíva daný protokol.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
bezkontaktne platby NFC
Zdroj: unsplash.com (Mika Baumeister)

Pozor by sme si mali dať ale aj na iné znaky na stránke, ktoré pôsobia podozrivo. Spoľahlivý eshop by nemal ponúkať nejaký pochybný dizajn stránky, rušivé prvky a nekvalitné obrázky. Rovnako si takéto online obchody zvyčajne dávajú pozor aj na gramatiku, ponúkajú jednoduché, no zároveň spoľahlivé názvy (webstránke s názvom www.najlepsie-darceky-s-nizkymi-cenami.sk by sme zrejme veriť nemali) a na stránkach by sme mali vedieť vyhľadať aj informácie o jej prevádzkovateľovi. Ak nakupujete z eshopu, ktorý ste ešte nikdy neskúšali vy ani vaši známi, radšej si ho poriadne preverte.

Zabezpečte si aj bankový účet

Vo chvíli, kedy zadáte svoje bankové údaje na nejakú podvodnú stránku, mali by sme okamžite reagovať. Aj napriek tomu si však môžeme svoje konto vopred zabezpečiť silným heslom či dvojfaktorovým overením. Väčšina aplikácií pre internet banking dnes už vyžadujú nejaké to overenie pri každej platbe online. Spoľahnite sa na tieto možnosti a vyhnite sa tak problémom s nejakým podvodníkom. Ak nakupujete online na verejnej sieti Wi-Fi, použite radšej VPN službu. Zvýšite tak úroveň vlastného zabezpečenia.

Niektoré bankové služby dokonca ponúkajú možnosť vytvorenia jednorazovej platobnej karty, kde môžete nastaviť i maximálny limit platby. Ide o šikovný nástroj, ak nechcete nevedomky odovzdať vaše platobné údaje tretej strane.

Ďalším indikátorom podvodu by pre nás mali byť neuveriteľne lákavé akcie, ktorým sa nám až nechce veriť. V skutočnosti by sme im veriť ani nemali. Častokrát nám totiž takéto ponuky chodia mailom, v ktorom môžeme vidieť zlú gramatiku, zvláštnu adresu odosielateľa alebo taktiež absenciu šifrovania mailu. Tieto útoky rovnako patria k útočníkom, ktorí sa snažia na našej naivite pred Vianocami v online priestore obohatiť. Dávajte si teda pozor na to, kde nakupujete, aký kupón využijete a taktiež akým spôsobom platíte. Najlepšie je pre nás totiž nakupovať na overených eshopoch. Ak sa však náhodou stanete cieľom podvodníka, okamžite kontaktujte svoju banku a zablokujte si kartu.

Dávate si pozor pri online nákupoch? A stali ste sa už niekedy cieľom nejakého podvodníka? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre