Google upozorňuje na najčastejšie triky podvodníkov pred Vianocami: Na toto si dajte pozor!

Denne sa do spamu dostane používateľom niekoľko miliárd podvodných mailov. Google upozorňuje, na aké by sme si mali dať pozor.

google ucet sukromie
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vianoce sú už za dverami a pred nimi nás čaká ešte veľké nákupné šialenstvo. Mnoho ľudí nakupuje svoje darčeky online, čím dokážu ušetriť čas a v mnohých prípadoch aj peniaze. Toto obdobie je však veľmi lákavé pre rôznych podvodníkov, ktorí dokážu zneužiť akúkoľvek nepozornosť používateľov na internete. Spoločnosť Google teraz upozorňuje, že najčastejšie sa útočníci snažia s ľuďmi spojiť prostredníctvom mailu. V rámci Gmailu sa darí blokovať a presunúť do spamu až 99,9% pokusov o takýto útok, no predsalen sa občas stane, že niečo prekĺzne. Aj tak treba poznamenať, že v rámci Gmailu používatelia evidujú až 15 miliárd nechcených mailov denne. A aké sú najčastejšie pokusy o podvod? Bližšie informácie o tejto problematike s nami zdieľal portál blog.google.

Google informuje o najčastejších spôsoboch podvodov na internete

Kto z nás by nevyužil nejaký ten zľavový kupón, darčekovú kartu alebo dokonca nejaký darček zadarmo. Útočníci sú si vedomí, že ľudia by radi získali niečo zadarmo, a preto častokrát posielajú maily, v ktorých takéto veci ponúkajú. Má to však jeden háčik a tým je ich žiadosť o údaje z vašej platobnej karty. Na takéto podvody by sme si mali dať pozor a spoločnosť Google apeluje na to, aby ste nikomu svoje číslo platobnej karty nedávali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Gmail hacker
Zdroj: freepnglogos.com, Vosveteit.sk (koláž)

Ďalšou veľmi častou situáciou je, keď sa útočníci vydávajú za charity. Ide pritom o podvod a organizácie častokrát v skutočnosti ani neexistujú. Aj v takomto prípade by ste mali byť obozretní a preveriť si, komu svoje peniaze posielate. Ľahko sa totiž môže stať, že o svoje peniaze prídete. Google rovnako upozorňuje na podvody, ktoré dokážu cieliť priamo na vás a osloviť vás napríklad menom, miestom bydliska či emailovou adresou. Niektorí útočníci tak skúšajú v ľuďoch vyvolať strach a prinútiť vás, aby ste im uviedli napríklad opäť údaje platobnej karty.

Podvodov však môže byť oveľa viac

Jedným z častých spôsobov, ako na vás môžu podvodníci zamieriť, môže byť žiadosť o obnovenie predplatného. Aj vy si totiž môžete predplácať napríklad Netflix či Disney+, Spotify alebo predplatné nejakej hry. Pre obnovenie predplatného treba rovnako zadať číslo platobnej karty so všetkými informáciami, ktoré útočníci dokážu využiť. Na tento podvod, na ktorý upozorňuje spoločnosť Google, by sme si mali dať špeciálne pozor a skontrolovať si stav nášho predplatného priamo v danej službe či aplikácii.

Poslednou možnosťou podvodníkov na ktorú Google upozorňuje, je vyhrážanie sa. Možno aj vy ste niekedy narazili na mail, ktorý bol písaný veľmi lámavým jazykom a snažil sa vás nejakým spôsobom vydierať. Takíto útočníci zvyčajne žiadajú zaslanie peňazí vo forme kryptomien, na čo by ste nemali naletieť. Myslite na všetky tieto spôsoby, akými by vás útočníci mohli kontaktovať a buďte ostražití. Pred Vianocami sa totiž tieto podvody vyskytujú viac ako obyčajne.

Aj vy ste už niekedy narazili na nejaký podvodný mail? A aký to bol? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre