Najstaršie kamenné nástroje ukazujú dôležitú zmenu v šikovnosti našich predkov: Kedy sa stali šikovnejšími?

Viac ako 2,5-milióna rokov do minulosti v životoch našich predkov nastala zmena a štúdia z roku 2019 na túto zmenu poukazuje.

Homo longi
Zdroj: Chuang Zhao

Hoci stále nedokážeme s presnosťou určiť kedy naši predkovia začali používať kamenné nástroje, objav z roku 2019 nás posunul o čosi bližšie k odpovedi. V Etiópii tím antropológov objavil dôkazy o výrobe kamenných nástrojov, ktoré sa datujú viac ako 2,5-miliónov rokov do minulosti.

Antropologický výskum viedol David Braun z Columbian College of Arts & Sciences. V minulosti sa za najstaršie dôkazy o systematickej výrobe kamenných nástrojov považoval nález starý 2,5-miliónov rokov. Proces vykopávok trval niekoľko rokov, počas ktorých vedci dokázali objaviť drobné úlomky zvieracích kostí a spracovaného kameňa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tieto nálezy predstavujú zatiaľ najstaršie dôkazy o výrobe kamenných nástrojov našimi priamymi predkami. Zároveň nám poskytli množstvo informácií o tom, ako sa ľudia vyvíjali a kedy začali používať kamenné nástroje. Aj dnes si všímame druhy primátov, ktoré používajú kameň na hľadanie potravy. Je možné, že túto schopnosť malo aj mnoho našich predkov v Afrike,“ vysvetľuje Braun.

Antropológovia zisťovali vek vzoriek na základe sedimentov a sopečného popola niekoľko metrov pod náleziskom. Počas histórie sa magnetické pole Zeme niekoľkokrát „obrátilo“, čo zanechalo stopy na určitom materiáli. Vedci dokážu tieto stopy identifikovať a na základe toho určiť vek vzoriek. Potom sa pokúsili zistiť, ako stopy po výrobe kamenných nástrojov zapadajú do čoraz komplexnejšej predstavy o našich predkoch.

Najstaršie kamenné nástroje
Najstaršie objavené kamenné nástroje. Zdroj: D. Braun et. al. 2019

Podarilo sa im prísť na to, že vyrobené nástroje sa líšili od tých, ktoré si bežne dokážu vytvoriť šimpanzy, opice, či naši primitívnejší predkovia. Človek má oproti primátom jedinečnú schopnosť odštiepiť kusy väčšieho kameňa a vytvoriť nástroje na rezanie. Primáty vo väčšine prípadov využívajú kamene ako „kladivá“ napríklad na rozbíjanie tvrdšej potravy.

„Pred 2,6-miliónmi rokov sa niečo zmenilo a vďaka tomu naši predkovia dokázali presnejšie a lepšie opracovať kamene. Náš nález túto zmenu zachytáva,“ tvrdil Braun.

Jednoduché, no užitočné nástroje

Naši predkovia využívali kamenné nástroje na rôzne veci. Dôkazy naznačujú, že si dokázali vyrobiť jednoduché, no efektívne sekacie nástroje, pomocou ktorých sa dostávali dovnútra kostí jeleňov, gaziel, ale aj dobytka. Naši predkovia jedli vysokokalorickú kostnú dreň, ktorá sa vo vnútri kostí ukrývala.

Tieto nástroje boli jednoduché pazúriky s jednou ostrou hranou a vedci z univerzity v Tel Avive sa ich pokúsili vyrobiť podľa metódy našich predkov. Pazúriky sa našli nielen v Afrike, ale aj Európe, Strednom východe a Číne. Preto výskumníci predpokladali, že museli byť pre nich mimoriadne dôležité.

Aké nástroje používali naši predkovia?
Zdroj: Tel Aviv University

Počas praktického experimentu vedci zistili, že vyrobiť pazúrik je mimoriadne jednoduché a tento nástroj je na rozpolenie kosti efektívni. Naši predkovia si museli však dávať pozor na to, aby kosť rozpolili správne. Ak by sa totiž roztrieštila, kostná dreň by sa poškodila.

Podobné výskumy prispievajú k lepšiemu pochopeniu našich predkov. Hoci toho o ich životoch vieme veľa, ani zďaleka nepoznáme všetko, predpokladajú vedci. K odhaleniu tejto záhady však pomôže len systematický výskum.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre