Nástroje našich predkov boli síce jednoduché, no efektívne: Vedci si ich vyskúšali v praktickom experimente

Hoci sa prvotné kamenné nástroje môžu zdať primitívne, na svoj účel boli mimoriadne efektívne.

Konzumácia mäsa nie je až taká dôležitá, ako sa predpokladalo
Zdroj: YouTube (Stefan Milo)

Vedci z Univerzity v Tel Avive odhalili na čo slúžila rada kamenných nástrojov, ktoré našli na prehistorickom nálezisku Revadim. Vo svojom výskume analyzovali opotrebovanie 53 nástrojov spolu so zvyškami organických látok, ktoré sa na nich nachádzali.

Zaujímavosťou výskumu je ale to, že pomocou praktík požičaných z experimentálnej archeológie sa im podarilo vytvoriť repliky kamenných nástrojov, ktoré naši predkovia používali. Výskum zistil, že naši predkovia používali kamenné „sekacie“ nástroje na otvorenie kostí jeleňov gaziel, ale aj dobytka. Tým sa dostali k vysokokalorickej kostnej dreni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Naši predkovia však nepoužívali len tak hocijaké nástroje. K dispozícii mali podľa autorov štúdie „viacúčelovú sadu“ podobnú dnešným remeselníkom. V rámci štúdie sa vedcom podarilo objaviť účel viacerých nástrojov, no zameriavali sa hlavne na tie, ktoré slúžili na sekanie. Išlo o pazúriky s jednou masívnou ostrou hranou.

Aké nástroje používali naši predkovia?
Zdroj: Tel Aviv University

„Sekacie nástroje objavili naši predkovia už v Afrike pred 2.6-miliónmi rokov a odvtedy s nimi migrovali všade, kde sa naši predkovia vydali,“ tvrdí profesor Ran Barkai, jeden z autorov štúdie.

Ideálne a jednoduché nástroje

Pazúriky totiž našli na mnohých archeologických náleziskách v Afrike, Európe, Strednom východe, ale aj Číne. Kvôli ich rozšírenosti autori štúdie usudzujú, že museli byť pre našich predkov mimoriadne dôležité. Výskum autorov je prvým svojho druhu, ktorý nástroje podrobil metodickému laboratórnemu testovaniu. Toto testovanie dokázalo vedcom prezradiť, na čo presne sa tieto nástroje používali.

Po analýze 53 nástrojov z náleziska Revadim vedci zistili, že veľké množstvo z nich má poškodenú ostrú časť – pravdepodobne z rezania pevných materiálov. Na niektorých z nástrojov zároveň vedci našli stopy zvieracích kostí, ktoré sa prechovali po dobu takmer pol milióna rokov. Po výskume nasledovali aj praktické experimenty. Na základe objavených exemplárov vedecký tím vyrobil svoje vlastné pazúriky a použil ich na otvorenie kostí zvierat, ktoré naši predkovia lovili. Následne porovnali opotrebovanie ich nástrojov a biologické stopy na nich s tým, čo objavili na náleziskách. Výsledky sa zhodovali, čo výrazne ovplyvnilo závery štúdie.

Vedci tvrdia, že naši predkovia použili pazúriky na rozpolenie kosti na dve časti. Následne z kosti vybrali kostnú dreň. V tomto smere však museli byť naši predkovia opatrní. Ak by kosť roztrieštili, dreň by sa poškodila. Pazúrik použitý pri práci bol mimoriadne populárnym nástrojom. Dal sa vyrobiť jednoducho a na úlohu, ktorú si vedci vyskúšali na vlastnej koži, sa ukázal byť mimoriadne efektívny. Možno práve preto ho vedci našli na náleziskách roztrúsených po celom svete.

Nový výskum ponúka lepší pohľad na prvé kamenné nástroje používané našimi predkami. Ako autori na záver uvádzajú, ich práca je ďalším krokom vpred pri chápaní spôsobu života a migrácie našich predkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre