Najstaršia pyramída na svete bola postavená pred 25 000 rokmi v tejto hore ​

Gunang Padang je mimoriadne zaujímavý úkaz, ktorý nájdeme v Indonézii. Donedávna sme predpokladali, že ide o dielo prírody, no mohli sme sa mýliť.

Gunang Padang najstarsia pyramida na svete
Zdroj: ghanimurtafa / shutterstock.com

Keď sa povedia pyramídy, väčšinu ako prvé napadnú tie egyptské alebo mayské. Výskumníci dlhú dobu predpokladali, že tieto civilizácie boli prvé, ktoré postavili dnes už charakteristické trojuholníkové štruktúry, no zdá sa, že sme sa mýlili.  

Gunung Padang je zaujímavý úkaz, ktorý sa nachádza v Indonézii. Archeológovia dlhú dobu predpokladali, že ide o prirodzený vrch so zaujímavým trojuholníkovým tvarom, no opak bol po celý čas pravdou. Ako informuje portál IFL Science, obšírna práca vedcov v teréne odhalila, že celá štruktúra pyramídy Gunung Padang bola postavená pred 25-tisíc rokmi pôvodnými obyvateľmi Indonézie naprieč niekoľkými tisícročiami.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto netradičná štruktúra fascinovala výskumníkov už dlhú dobu, no len v roku 2018 sa objavili prvé teórie hovoriace o jej umelom pôvode. Gunung Padang v preklade znamená “hora osvietenia” a zdá sa, že toho ukrýva oveľa viac, než je na prvý pohľad zjavné. Ako sme už spomenuli, prvá teória o tom, že Gunung Padang vytvorili ľudské ruky sa objavila v roku 2018 a v tej dobe išlo o naozaj zarážajúce tvrdenie. Vyslovila ho skupina výskumníkov, ktorí strávili tri roky štúdiou oblasti. Treba spomenúť aj to, že väčšina vedeckej komunity tieto tvrdenia neakceptovala.  

Dnes však pôvodný výskumný tím zverejnil štúdiu, v ktorej detailne popisujú priebeh ich vyšetrovania. Zároveň ponúkajú konkrétne dôkazy, ktoré podporujú myšlienku, že Gunung Padang môže byť najstaršou pyramídou na svete.  

“Pomocou rádiokarbónovej metódy sme určili vek pôdy a odhalili sme niekoľko konštrukčných etáp, ktoré sa datujú tisícročia pred začiatok nášho letopočtu. Prvá etapa sa môže datovať až do obdobia paleolitu. Naša práca tvrdí, že Gunung Padang nie je prirodzený vrch, ale pyramída postavená človekom,” píšu vedci vo svojej štúdii.  

Najstaršia pyramída sveta ukrýva veľa záhad

Výskumníci použili množstvo meracích technológií a pomocou nich dokázali zachytiť internú štruktúru vrchu. Zároveň odhalili aj chronológiu jeho výstavby. Okrem iného výskumníci odobrali aj vzorky jadier na siedmich odlišných miestach a zistili, že pyramídu postavili ľudia v štyroch charakteristických etapách a konštrukcia im trvala niekoľko tisícročí.  

Gunung Padang má na výšku 20 až 30 metrov. Predpokladá sa, že pyramída začala ako prirodzený lávový vrch, ktorý ľudia prácne vytvarovali do súčasnej podoby pred 25-tisíc rokmi. Ďalšia vrstva sa skladá z kameňov usporiadaných ako tehly budovy a výstavba sa začala okolo roku 7900 pred našim letopočtom. O tisíc rokov neskôr prišli ďalší stavitelia, ktorí vytvorili predposlednú vrstvu. Posledná vrstva vznikla okolo roku 2000 pred našim letopočtom.  

Zaujímavé je, že počas výskumu odhalili archeológovia aj stopy po ukrytých komorách. O nich viac táto štúdia nehovorí, no autori sa na ne plánujú v rámci ďalších výskumov pozrieť lepšie. Autori štúdie ale napádajú predstavu, že sofistikované stavebné techniky sa rozvinuli len s príchodom poľnohospodárstva pred približne 11-tisíc rokmi. Gunung Padang má predstavovať najstaršiu pyramídu sveta a zároveň dôkaz, že sa aj naši dávni predkovia vyznačovali sofistikovanými stavebnými technikami.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre