Od ťažby masívnych blokov až po stavbu pyramídy: Ako to Egypťania robili?

Celé storočia sa výskumníci zamýšľali nad tým, ako Egypťania dokázali postaviť pyramídy. Toto vieme o celom procese.

Ako dokázali egypťania postaviť pyramídy?
Zdroj: Wikimedia (Nina Aldin Thune), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pyramídy sa objavujú naprieč troma známymi historickými kultúrami. Stavali ich Aztékovia, Mayovia a Egypťania, no len tie egyptské sa v očiach bežného človeka považujú za „klasické pyramídy“.  Čím sú odlišné?

Egypťania stavali naozaj monumentálne stavby a tie sa odlišovali hlavne hladkými stenami, ktoré sa na vrchu pyramídy stretávali v špice. Väčšina odborníkov sa zastáva názoru, že si Egypťania zvolili tento dizajn práve kvôli ich náboženstvu, ktoré sa točilo okolo Slnka. Boh spojený so slnkom sa nazýva Ra a považuje sa za otca všetkých faraónov. Špicatý tvar pyramíd má vyobrazovať slnečné lúče, vysvetľujú vedci z Penn State University.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kedy vznikli pyramídy?

Prvé pyramídy vznikli okolo roku 2700 pred Kristom a Egypťania ich stavali približne tisíc rokov. Najväčšou pyramídou je jedna z veľkých pyramíd v Gíze, ktorá bola navrhnutá pre faraóna menom Chufu. Celé storočia sa vedci z celého sveta zamýšľali nad tým, ako dokázali starovekí Egypťania postaviť tak komplexné stavby. Niektorí dodnes veria, že išlo o dielo mimozemšťanov, zatiaľ čo iní veria, že Egypťania mali k dispozícii technológiu zabudnutú časom.

Dnes už ale vieme, že starovekí konštruktéri mohli používať jednoduché, no mimoriadne efektívne fyzikálne triky. Pyramídam sa aj dnes venuje množstvo výskumov. Odborníci vysvetľujú, že výstavba pyramíd bola síce mimoriadne komplikovaná, no nešlo o tak kolosálny projekt, ako si mnohí predstavujú.

Chufuovu pyramídu v Gíze stavalo približne 20 až 30-tisíc robotníkov a podľa našich súčasných poznatkov im stavba zabrala menej ako 23 rokov. Pre porovnanie, katedrála Notre Dame sa stavala takmer dve storočia. Pyramídy slúžili ako posledné miesta odpočinku pre faraónov a tí začali so stavbou pyramídy hneď ako usadli na trón.

Faraóni založili inžinierske oddelenie, ktoré viedol dozorca. Ten kontroloval všetky stavby nariadené faraónom. Oddelenie pozostávalo z hlavného inžiniera, architekta a pod sebou malo ďalšie oddelenie, ktoré malo na starosti pracovnú silu. Bežne sa stavali na západnej strane rieky Níl. Egypťania verili, že sa duša faraóna pripojí k Slnku počas jeho západu a následne bude pokračovať po jeho boku až naveky.

Mnohí dodnes veria, že pyramídu stavali otroci, no otroctvo v Egypte možno považovať za mimoriadne komplexný problém. Ekonomika starovekého Egypta sa nezakladala na nútenej práci a otroctve tak, ako to bolo napríklad v Ríme. Bez otrockej pracovnej sily neboli základy Egypta v ohrození. Život otroka sa od života bežného ťažko pracujúceho Egypťana zas až tak nelíšil. Na základe nových dôkazov sa predpokladá, že otroci sa dokázali pomerne rýchlo asimilovať do populácie. Neboli teda oddelenou sociálnou vrstvou. Pyramídy aspoň podľa našich poznatkov staval bežný ľud. Tomu faraón udelil daňové úľavy a presunul ich do „pyramídových miest“. Tam mali k dispozícií bývanie, oblečenie a jedlo.

Od ťažby vápencových blokov až k stavbe pyramídy

Jadro pyramídy sa skladalo z vápencových blokov, ktoré Egypťania ťažili v neďalekých lomoch. K stavenisku ich prepravovali pomocou špeciálnych saní. Nedávne výskumy odhalili, že Egypťania mohli piesok pred sebou navlhčiť, aby si uľahčili prácu až o polovicu. Starovekí pracovníci využívali rovnaký princíp ako my, keď sa pokúšame postaviť hrad z piesku. Voda pomáha drobným časticiam priľnúť k sebe, vďaka čomu môžeme nielen z piesku stavať, ale aj presúvať ťažké objekty oveľa jednoduchšie. Spôsob ťažby vápencových blokov sa momentálne ešte študuje.

Keď sa bloky dostali na stavenisko, Egypťania použili ďalší jednoduchý trik, aby dostali obrovské bloky na seba. Grécky historik Herodotos písal, že počas jeho návštevy Egypta mu jeden z kňazov ukázal, ako sa pyramídy stavali. Podľa jeho popisov používali pracovníci na zdvihnutie blokov páky, ktoré boli vyrobené z krátkych kusov dreva. Na určitých stupňoch pyramídy sa nachádzali špeciálne bloky s vyrezaným otvorom na hornej časti. Do tohto otvoru sa umiestnila drevená kláda. Na jednej strane bol priviazaný vápencový blok, zatiaľ čo na druhej strane sa nachádzal košík so závažím.

Ako dokázali Egypťania postaviť pyramídy?
Zdroj: ling.upenn.edu

Vápencové bloky vážili približne 2-tisíc kg. Ak by sa nachádzali približne šesť stôp od stĺpu s pákou, zodvihnúť by sa dal použitím približne 950 kg závažia na druhej strane. Po zodvihnutí masívneho vápencového bloku použili pracovníci svoju vlastnú váhu na to, aby s blokom manévrovali a umiestnili ho na ďalší stupeň.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre