V Cheopsovej pyramíde sa nachádza tajomná komnata: Významný objav je dôležitejší, než si myslíte!

Cheopsova pyramída sa považuje za najpreskúmanejšiu pyramídu na svete. Napriek tomu ukrýva ešte veľa tajomstiev.

V cheopsovej pyramíde sa nachádza tajomná komnata
Zdroj: Technical University of Munich

Začiatkom tohto mesiaca medzinárodný tím archeológov objavil doteraz neznámu komoru v Cheopsovej pyramíde, jednej z troch pyramíd v Gíze, informuje portál Technickej univerzity v Mníchove.

Už od roku 2016 rôzne merania naznačovali existenciu dutého miesta nad vchodom do pyramídy. Až nedávno sa ale pomocou ultrazvuku a endoskopie podarilo tento utajený priestor odhaliť. Štúdia je však akýmsi paradoxom, pretože až donedávna sa Cheopsova pyramída považovala za najpreskúmanejšiu egyptskú pyramídu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pyramída sa považuje taktiež za najväčšiu a najstaršiu z trojice štruktúr v Gíze a radí sa k jedným zo siedmich divov sveta. Mnohé výskumy tejto stavbe venovali patričnú pozornosť, no aj napriek tomu veľa tajomstiev čaká ukrytých na deň, kedy sa ku nim výskumníci dopracujú. Ako sme už spomenuli, tajná komora sa nachádza priamo nad pôvodným vchodom do pyramídy a o jej existencii sa hovorilo už od roku 2016. Až v roku 2019 sa k výskumu pripojili aj vedci z Technickej univerzity v Mníchove, ktorí pátrali po tajomstvách prostredníctvom neinvazívnych metód výskumu.

Vďaka rôznym vedeckým metódam a moderným technológiám výskumníci nazreli za kamennú stenu do komory bez toho, aby do nej fyzicky vstúpili.

„Pyramídy sa považujú za svetové dedičstvo, preto musíme byť obzvlášť opatrní pri výskumoch. V podstate nechceme urobiť nič, čo by viedlo k poškodeniu pyramídy. Pomocou radaru a ultrazvuku vieme preskúmať ukryté štruktúry bez toho, aby sme zničili čo i len jednu stenu,“ vysvetlil profesor Christian Grosse, ktorý sa na výskume podieľal.

Na aký účel slúžila tajomná miestnosť?

Zaujímavosťou v tomto prípade je fakt, že utajená miestnosť je v skutočnosti väčšia, než sa predpokladalo. V kameni sa vedcom podarilo nájsť drobnú medzeru, cez ktorú do miestnosti vošli pomocou endoskopickej kamery. Objav dutej komnaty v pyramíde je významným objavom samým o sebe. Ako ale uvádzajú autori výskumu, objaviť komnatu, do ktorej by sa zmestilo niekoľko ľudí, je oveľa významnejšie.

V komore vedci nenašli žiadne stopy ľudskej aktivity. Predpokladajú, že miestnosť nevidel nikto posledných 4500 rokov. Účel tajomnej komnaty zatiaľ nie je vedcom známy a vyžiada si ďalší výskum. Nový objav zároveň naznačuje, že sa musia archeológovia pozrieť aj na ďalšie pyramídy v novom svetle. Zároveň dostávajú do rúk sadu nástrojov, ktorá im umožní tieto stavby lepšie preskúmať.

Tento rok vedci objavili v Egypte nález, ktorý by sa mohol považovať za najstaršiu a najzachovalejšiu múmiu, akú sme zatiaľ objavili. Archeológovia sa domnievajú, že by mohlo ísť o muža menom Hekashepes, ktorý žil pred 4300 rokmi. Múmiu objavili v prastarej hrobke neďaleko Káhiry. Hekashepes podľa odhadov žil počas piatej a šiestej egyptskej dynastie. Tie existovali od roku 2500 až po 2100 pred Kristom. Múmiu našli neďaleko dediny Sakkára vedľa stupňovitej pyramídy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre