Našla sa najstaršia a najzachovalejšia múmia v histórii?! Z Egypta prichádza ďalší významný archeologický objav!

Archeológ Zahi Hawass informoval o fascinujúcom objave len nedávno. Okrem múmie sa našli aj významné artefakty.

V Egypte sa našla najstaršia a najzachovalejšia múmia
Zdroj: Instagram (Zahi Hawass)

Archeológovia v Egypte nedávno učinili mimoriadne významný objav. Predpokladajú, že našli múmiu, ktorá by sa mohla považovať za najstaršiu a najzachovalejšiu múmiu, akú sme zatiaľ objavili.

O tomto fascinujúcom objave informoval vedúci vykopávok, doktor Zahi Hawass prostredníctvom instagramového príspevku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naša expedícia odhalila niekoľko hrobiek z čias Starého kráľovstva na nálezisku, ktoré ukrývalo aj veľký cintorín. Významným objavom bola hrobka kňaza mentom Khnum-djed-ef, ktorá sa našla v pyramídovom komplexe Unas,“ píše Hawass.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Zahi Hawass (@zahi_hawass)

Čo sa však týka najstaršej a najzachovalejšej múmie, archeológovia sa domnievajú, že by mohlo ísť o muža menom Hekashepes, ktorý žil pred 4300 rokmi. Múmiu objavili v prastarej hrobke neďaleko Káhiry. Hekashepes podľa odhadov žil počas piatej a šiestej egyptskej dynastie. Tie existovali od roku 2500 až po 2100 pred Kristom.

„Objavili sme vápencový štvorcový sarkofág, ktorý patril mužovi menom Hekashepes. Sarkofág bol zapečatený v hrobke presne tak, ako ho starovekí Egypťania nechali viac ako 4-tisíc rokov dozadu. Vo vnútri sarkofágu sme našli múmiu prekrytú zlatým listom,“ píše Hawass.

Múmiu našli na spodku 15-metrovej šachty v nekropole neďaleko dediny Sakkára vedľa stupňovitej pyramídy. Táto pyramída sa nachádza neďaleko mesta Memfis, prvého hlavného mesta staroegyptskej ríše. Okrem múmie však vedci objavili aj niekoľko podstatných nálezov, informuje portál Business Insider. Jedným boli aj hrobky, ktoré patrili Meri, ktorý držal tajomstvá v kráľovskom paláci. Okrem toho našli niekoľko sošiek božstiev, amuletov, nástrojov a kamenných nádob.

„Objav je dôležitý preto, lebo prepája kráľov s ľuďmi, ktorí žili okolo nich,“ vyjadril sa Ali Abu Deshish.

Významné objavy z Egypta

Nález najstaršej a najzachovalejšej múmie je mimoriadne významným pre archeológov a egyptológov. Zároveň prišiel len niekoľko dní po digitálnom odbalení múmie „zlatého chlapca“. Pomocou počítačovej tomografie sa vedcom podarilo nahliadnuť dovnútra bez toho, aby múmiu poškodili.

CT výskum odhalil, že múmia mala po celom tele obrovské množstvo rôznych amuletov, dokopy ich našli až 49. Predpokladá sa, že všetky mali chlapcovi pomôcť pri ceste do posmrtného života. Zlatého chlapca našli archeológovia v roku 1916 na pohrebisku, ktoré sa používalo medzi rokmi 332 až 30 pred Kristom. Múmia ponúka jedinečný pohľad na pohrebné praktiky starovekých Egypťanov.

Zlatý chlapec mal zlatého skaraba na mieste, kde mal predtým srdce. V Egypte sa verilo, že pri poslednom súde skarabeus pomôže „umlčať srdce“, aby nesvedčilo proti duši zosnulého. Ak sa chcela duša dostať do posmrtného života, musela najprv prejsť podsvetím a dostať sa k poslednému súdu. Desiatky amuletov mali chlapcovi na ceste na druhý svet pomôcť. Analýza ukázala, že chlapec mohol umrieť v 14 až 15 rokoch.

Archeológovia v posledných rokoch v Egypte objavili viacero významných nálezov, vďaka ktorým máme možnosť pochopiť jednu z prvých civilizácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre