Veda a výskum

Vedci vyriešili záhadu, prečo najnehostinnejšie miesta na Zemi majú tvar včelích plástov

V rámci novej štúdie vedci zistili, prečo povrch soľných púští tvorí do šesťuholníkovej štruktúry.

Soľné púšte sa považujú za jedny z najnehostinnejších miest na našej planéte. Zároveň však svojou štruktúrou fascinujú mnohých a každým rokom prilákajú stovky tisícov turistov. Dôvodom je ich polygonálny tvar pripomínajúci včelí plást.

Prečo však soľné púšte vyzerajú takto ostávalo pre vedcov dlhú dobu záhadou. V rámci nového výskumu sa ale vedcom z Nottingham Trent University podarilo vysvetliť, ako tieto polygóny vznikajú. V rámci predchádzajúcich výskumov sa predpokladalo, že sa v púšti vytvorí soľná škrupina, ktorá praská a následne okolo nej vznikajú zaujímavé vzorce. Podľa ďalšej teórie soľná škrupina rástla, no kvôli nedostatku miesta sa utvárala do takýchto tvarov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obe teórie však nie sú správne, pretože nedokážu vysvetliť dve charakteristiky týchto štruktúr – ich konzistentnú veľkosť a vzhľad včelieho plástu. V rámci novej štúdie však vedci ponúkajú možné vysvetlenie. Tvrdia, že vďaka konvekčným procesom slanej vody pod povrchom vzniká charakteristický vzhľad soľných púští a aj ich konzistentná veľkosť.

K výsledkom sa vedci dopracovali tak, že fenomén preštudovali z niekoľkých smerov. Popritom spájali poznatky z výskumu dynamiky tekutín, geomorfológie a geologických vied. V laboratórnych podmienkach sledovali pohyb slanej vody v pieskovej pôde a pomocou numerických simulácií následne skúmali vznik polygónových vzorcov pod rôznymi podmienkami. Následne sa vydali do terénu, odobrali vzorky z Kalifornského Údolia smrti a dokázali, že vzorce na povrchu soľnej púšte zodpovedajú prúdom pod povrchom.

Podmanivý tvar soľnej púšte

Všetky tieto dôkazy poukazujú na konzistentný vzorec, ktorý môže vysvetliť podmanivý vzhľad soľných púští.

„Soľné púšte nie sú vôbec suché, aj napriek ich názvu. Pod povrchom sa nachádza slaná podzemná voda, ktorá môže častokrát siahať až priamo pod okraj soľnej škrupiny,“ vysvetľujú autori výskumu.

Tvrdia, že ak by ste sa chceli k tejto vode dopracovať, nemuseli by ste sa ani veľmi namáhať. Nájdete ju už po krátkom kopaní pomocou rúk. Na pitie je však až príliš slaná. Počas vysokých letných teplôt sa slaný roztok na povrchu púšte vyparuje a po sebe necháva len soľ. Pod zemou sa však nachádza stále voda, ktorá sa kvôli tomuto procesu stáva ešte slanšou.

Keďže je slanšia, zároveň je aj ťažšia ako čerstvejšia voda vo väčších hĺbkach. Ak je rozdiel v slanosti privysoký, slanšia voda začína klesať ku dnu a čerstvejšia voda stúpa nahor. V tomto prípade ide o podobný proces ako striedanie teplej a studenej vody v radiátoroch.

„Hnacím mechanizmom tvorby vzoru je prúdenie alebo cirkulácia slanej vody v pôde pod soľnou kôrou. Keď sa potom táto soľanka vyparí na horúcom letnom slnku, soľ zostane. Vďaka tomu je podzemná voda priamo pod povrchom slanšia, a teda ťažšia ako sladšia voda, ktorá stále číha pod ňou. Ak je tento rozdiel v slanosti dostatočne vysoký, slanejšia voda pri povrchu začne klesať smerom nadol, zatiaľ čo sladšia voda stúpa zdola.“, vysvetľujú výskumníci.

Ak by prebiehal len jediný proces, pravdepodobne by mal tvar kruhu. púšti sa však odohráva množstvo podobných procesov tesne vedľa seba, teda sú stlačené a tým pádom prebiehajú v tvare šesťuholníka, pripomínajúceho včelí plást. Ak je určitý región obzvlášť slaný, môžu sa na povrchu vytvoriť okraje, ktoré majú rovnaký tvar ako konvekčné procesy prebiehajúce pod povrchom, teda tvar šesťuholníka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close