Najstarší prípad rakoviny v histórii mení zaužívané predstavy o tejto chorobe

Vo vedeckých kruhoch sa rakovina považovala za relatívne "modernú" chorobu, no tá tu bola dlhšie, než sa predpokladalo.

Najstarší prípad rakoviny mení predstavy o tejto chorobe
Zdroj: University of the Witwatersrand Johannesburg

Výskumníci natrafili na najstaršie prípady rakoviny na svete. Stopy po chorobe našli v kostiach starých približne 1.7-milióna a 2-milióny rokov, informuje portál University of th Witwatersrand Johannesburg.

V prvom prípade nie je jasné akému druhu človeka kosť patrila, no vedci usudzujú, že kosť patrila jednému z našich dvojnohých predkov. Najskorší prípad zhubného nádoru sa tak posúva z relatívne blízkej minulosti až do prehistorického obdobia, vysvetľujú autori štúdie. Pred týmto objavom sa za najstarší prípad považoval nádor objavený na 120-tisíc ročnom rebre človeka Neandertálskeho.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všeobecne sa predpokladá, že rakovina vznikla kvôli modernému životnému štýlu a prostrediu, v ktorom žijeme. Štúdia však jasne poukazuje na to, že rakovina sa ťahala aj s našimi predkami milióny rokov pred industriálnymi spoločnosťami. Stopy rakoviny objavili na jednej z kostí nohy. Identifikovali ju ako osteosarkóm, obzvlášť agresívnu formu rakoviny. Tá postihuje prevažne mladších ľudí a ak sa nelieči, môže viesť až k smrti.

„Nevieme povedať či jediná kosť z nohy patrila dospelému, dieťaťu, alebo či daný jedinec na rakovinu umrel. Vieme ale, že táto rakovina by ovplyvnila schopnosť pohybu nášho predka,“ vysvetľuje doktor Bernhard Zipfel, expert na pohyb našich predkov.

Najstarší prípad rakoviny v histórii

Druhý prípad popisuje stopy po rakovine na stavci druhu Australopithecus sediba. Predpokladá sa, že nádorom trpelo dieťa. Tento objav sa datuje 2-milióny rokov do minulosti a je zatiaľ najstarším prípadom rakoviny, aký vedci zaznamenali. Zároveň ide o prvý prípad benígneho nádoru objavujúceho sa v mladom jedincovi. Ide o jediný prípad v celom fosílnom zázname, vysvetľujú autori štúdie.

Ako vysvetľujú, pomerne dlhú dobu sa rakovina považovala za ochorenie modernej doby, ako dôsledok toho, že sa dožívame oveľa vyššieho veku ako v minulosti. Táto štúdia ale demonštruje, že choroba ohrozovala aj našich predkov. Zároveň našli prípad, kedy sa objavila aj v dieťati.

„História a evolúcia týchto typov rakoviny je oveľa komplikovanejšia, než sa spočiatku predpokladalo,“ tvrdia autori štúdie.

V oboch prípadoch dokázali vedci odhaliť stopy rakoviny prostredníctvom počítačovej tomografie. Výskum života našich predkov pokračuje aj naďalej a autori štúdie sa tešia na ďalšie fascinujúce poznatky, na ktoré môžu v budúcnosti natrafiť. K odhaleniu histórie našich predkov môžu pomôcť aj moderné medicínske postupy. Tie nám v spojení s paleoantropologickými výskumnými metódami umožňujú nahliadnuť na vývoj chorôb nielen v minulosti, ale aj dnes.

Niektoré štúdie naznačujú, že riziko rakoviny k človeku prišlo v momente, keď sa oddelil od primátov. Naznačuje to zmena v géne BRCA2. Táto zmena znížila efektivitu opravy poškodenej DNA o približne 20%. Hoci vedci nevedeli, prečo nás evolúcia „znevýhodnila“, verili že výmenou za vyššie riziko rakoviny sme získali inú evolučnú výhodu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre