Liek proti rakovine? Po viac ako 20 rokoch sa vedcom podarilo získať zázračnú zlúčeninu z určitého druhu koralu

Už v 90. rokoch sa objavili správy o zázračnej látke, ktorá by mohla poraziť rakovinu. Vedcom sa ju konečne podarilo získať.

Druh mäkkých koralov v sebe ukrýva možný liek proti rakovine
Zdroj: Flyclipart, Cleanpng, Unsplash (Marek Okon), Úprava: Vosveteit.sk

Už 25 rokov vedci pátrajú po prírodnej látke, ktorá by dokázala bojovať s rakovinou. Hľadanie sa vyplatilo, pretože sa zdá, že vedci túto látku objavili v druhu mäkkých koralov pripomínajúcich rastliny. Hoci zatiaľ nič nie je isté, táto látka ukázala prísľub počas prvých štúdií, píše portál Eurekalert.

Výskum viedli vedci z Utah University, ktorým sa podarilo nájsť DNA kód k syntetizovaniu tejto špeciálnej zlúčeniny. Na základe toho vykonali prvé kroky k vytvoreniu chemickej zlúčeniny, ktorú možno nájsť v mäkkých koraloch. Na základe tohto objavu vedci umožnili výrobu zlúčeniny v množstvách potrebných na dôkladné testovanie, ktorým si zlúčenina musí prejsť. Ich výsledky potvrdila aj ďalšia nezávislá štúdia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mäkké koraly sú druh živočíchov, ktoré obsahujú množstvo zlúčenín, ktoré by mohli slúžiť ako lieky proti zápalom, či antibiotiká. Problém ale nastáva, ak chcú vedci získať dostatočné množstvo týchto zlúčenín na to, aby z nich vyrobili potrebné liečivá. Koraly ale nie sú jediné živočíchy s liečivými schopnosťami. V prírode existuje množstvo druhov hadov a pavúkov, ktoré tieto látky obsahujú, no oproti nim majú koraly výhodu.

Koraly totiž používajú chemické zlúčeniny na odpudenie potenciálnych predátorov. Látky, ktoré sa v nich nachádzajú sú tým pádom ľahko stráviteľné. Vedci predpokladajú, že liečivá z korálov by sa mohli podávať ako pilule. Ako hovoria autori štúdie, tieto zlúčeniny sa možno ťažšie hľadajú, no sú jednoduchšie na výrobu a na podávanie vo forme lieku.

Liek proti rakovine?

Už v 90. rokoch vedci hlásili, že neďaleko Austrálie žije druh koralov obsahujúci nezvyčajnú chemikáliu – eleutherobin. Táto chemikália mala podľa vedcov vlastnosti pomáhajúce pri boji proti rakovine. Eleutherobin narúša cytoskelet, čo je kostra buniek, no laboratórne testy ukázali, že zabraňuje aj rastu rakovinových buniek.

Vedci túto látku označili ako „svätý grál v boji proti rakovine“, no posledných dvadsať rokov nedokázali nájsť dostatočné množstvo na výrobu liekov a testovanie. Kým neprišli na to, ako táto látka vzniká, jej získanie ostávalo nedosiahnuteľným cieľom. Prelom nastal, keď vedec doniesol do laboratória vzorky mäkkého koralu vyskytujúceho sa na pobreží Floridy.

Vedci začali pátrať v genetickom kóde vzoriek. Ich cieľom bolo zistiť, či sa v ňom nachádza „návod“ na výrobu špeciálnej zlúčeniny. Vďaka pokrokom v DNA technológiách sa im to konečne podarilo, no nebola to vôbec jednoduchá úloha. Nepoznali totiž, ako by mal hľadaný návod vyzerať.

„Predstavte si ísť úplne naslepo a hľadať odpoveď na otázku, ktorú vôbec nepoznáte,..“, vysvetľuje Eric Schmidt.

Recept, po ktorom pátrali, našli analýzou podobných DNA kódov v rôznych živočíšnych druhoch. Výskum bol úspešný a vedcom sa podarilo dokázať nielen to, že koraly sú zdrojom eleutherobinu, ale že túto látku možno vyrobiť aj v laboratórnych podmienkach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre