Výhoda, za ktorú ľudia draho zaplatili: Zmena v tomto géne nás učinila náchylnejšími k rakovine

Keď sa naši predkovia odlúčili od primátov, nastala drobná zmena v DNA, ktorá mala obrovské následky.

Zmena jedného génu viedla k zníženej odolnosti voči rakovine
Zdroj: Chuang Zhao, YouTube (CTCA), Pixabay (geralt), Úprava: Vosveteit.sk

Keď sa naši predkovia odlúčili od iných primátov, naša DNA prešla výraznou zmenou, naznačuje výskum inštitútu Sloan Kettering Institute, ktorý spolupracoval s Americkým prírodovedným múzeom. Táto zmena v DNA viedla k ľahšiemu vývoju rakovinových nádorov, píše portál Phys.

DNA alebo deoxyribonukleová kyselina je druh polyméru, ktorý spolu s kyselinou ribonukleovou, RNA, patrí medzi jadrové kyseliny. Jadrové sa označujú preto, lebo sa nachádzajú v bunkovom jadre. DNA v sebe obsahuje genetickú informáciu bunky a riadi jej rast, delenie a regeneráciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová práca čerpá z predchádzajúcich výskumov, ktoré poukázali na to, že človek má vyššie percento vzniku rakoviny, než akýkoľvek iný primát. Pravý dôvod ale ostával až doteraz záhadou. Vo výskume inštitútu Sloan Kettering Institute vedci analyzovali časti ľudského genómu s podobnými časťami genómu primátov. Analýza poukázala na zmenu v géne BRCA2, ktorá sa objavila v momente, keď sa ľudia oddelili od primátov. Tento gén hrá dôležitú úlohu v zastavení šírenia sa nádorov, pretože má v sebe kód, ktorý umožňuje opravu poškodenej DNA.

Rakovina je všeobecný výraz pre skupinu nádorových ochorení. Vývoj rakoviny môže zapríčiniť už zmena v jednej bunke. Vývoj rakoviny môžu vyvolať rôzne vonkajšie činitele alebo aj vrodené faktory. Dnes lekári poznajú viac ako sto druhov rakoviny, ktoré sa pomenúvajú podľa toho, kde presne sa nádor vytvoril. Pomenované sú podľa miesta, tkaniva, alebo orgánu.

Prečo nastala zmena génu BRCA2

Vedci zmenu v géne zaregistrovali a ďalším krokom v práci bolo určiť, ako táto zmena ovplyvnila ľudské telo. Zistili, že zmenou génu BRCA2 sa znížila efektivita v oprave poškodenej DNA o približne 20%. Výskumníci sú teda presvedčení, že to je príčinou, prečo sú ľudia viac náchylní na vytvorenie nádorov a rakoviny. Výsledky nového výskumu sú v súlade s predchádzajúcimi prácami. Minulé výskumy taktiež dokázali, že ľudia s určitou variáciou génu BRCA2 sú náchylnejší na vývoj rakoviny, predovšetkým rakoviny pŕs a vaječníkov.

Hoci sa výskumníkom podarilo zistiť, že gén BRCA2 hrá dôležitú úlohu v náchylnosti k rakovine, záhadou stále ostáva, prečo došlo ku zmene tohto génu, keďže táto zmena predstavovala pre človeka vyššie riziko. Vedci ale majú teóriu ktorá tvrdí, že zmena tohto génu bola akousi výmenou, počas ktorej človek vymenil zdravie za vyššiu plodnosť. Ukázalo sa že ženy, ktoré majú rizikovejší variant génu BRCA2 otehotnejú oveľa jednoduchšie.

Výskum zároveň poukazuje na možnú liečbu rakoviny v ďalekej budúcnosti. Autori píšu, že potenciálna liečba by v sebe zahŕňala ďalšiu zmenu génu BRCA2. Tentokrát by však veda gén prispôsobila tak, aby sa podobal na gén, ktorý možno nájsť u iných primátov. Tým pádom by sa znížila šanca vývoja rakoviny u ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre