Na túto správu, ak vám príde, nereagujte, ide o podvod! Rovnako informujte vášho priateľa, že mu niekto hackol účet

Sociálne siete zaplavuje nová vlna podvodov.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravdepodobne už aj vám v minulosti došiel podvodný e-mail alebo SMS správa, v ktorej sa vás útočník snažil vystrašiť s cieľom, aby sa dostal k vašim bankovým údajom, napríklad k informáciám z bankovej karty. Tento typ útoku je pomerne častým a mnohokrát, bohužiaľ, končí aj úspešne.

Portál parade.com najnovšie upozorňuje na ďalší podvod, ktorý lomcuje hlavne v zahraničí. No druhým dychom treba povedať, že obdobné pokusy o podvod, sme mohli zaevidovať už aj v našom regióne. Jedným z nich bol napríklad „Si to ty na tomto videu?“. Je teda len otázka času, kedy novému podvodu budeme čeliť aj my, resp. jeho obdobe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na tento typ správ, ide o podvod

Tak, ako pri iných online útokoch, tak aj v tomto prípade je cieľom získať citlivé údaje. Pri tomto útoku útočník posiela správu, v ktorej hovorí o niekoho smrti. Správa zväčša začína slovami „Pozri, kto zomrel“, pričom v správe je priložený aj odkaz na webovú stránku. Nebezpečné na tomto útoku je, že správa vám príde od človeka, ktorého máte uloženého v priateľoch, čo zvyšuje jeho úspešnosť. No v skutočnosti ju neposiela váš známi či priateľ, ale jeho účet sa dostal do rúk hackera.

Vráťme sa ale späť k samotnému útoku. Ak používateľ klikne na URL adresu v správe, tak očakáva, že sa dostane napríklad na spravodajský web, kde sa dozvie ďalšie podrobnosti. Ale to nie je tento prípad. Namiesto toho, aby sa vám otvoril článok, tak sa vám do zariadenia stiahne vírus, pomocou ktorého sa vám útočník pokúsi odcudziť váš profil na sociálnej sieti. Následne ho zneužije na šírenie tejto správy vašim priateľom. Tento postup útočník opakuje stále dokola, kým sa mu darí získavať nové profily. Váš účet môže ale zneužiť aj na šírenie ďalších podvodných kampaní alebo na odcudzenie iných citlivých informácií.

Podľa aktuálnych správ, tento typ útoku sa v súčasnosti rozmáha hlavne na Facebooku, no prítomný môže byť aj na iných sociálnych sieťach. Jednou z nich je napríklad TikTok, kde ho rovnako identifikovali, hoci nie v tak intenzívnej miere.

Ako sa brániť pred týmto útokom?

V ideálnom prípade, by ste na samotný odkaz nemali kliknúť, no niekedy nás zvedavosť nenechá na pokoji. Preto vám odporúčame, aby ste mali aktívnu funkciu dvojfaktorového overenia, pomocou ktorej sa vyhnete tomu, že sa vám niekto bez vášho vedomia prihlási do vášho účtu. Táto funkcia funguje na tom princípe, že keď sa niekto pokúsi nalogovať do vášho účtu, tak bude musieť zadať aj heslo, ktoré vám príde cez SMS alebo e-mail.

Ak máte podozrenie, že niekto cudzí je vo vašom účte už prihlásený, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti návod, kde sme sa venovali téme, ako to môžete odhaliť. Pomocou tohto návodu odhalíte všetky zariadenia, ktoré pristupujú do vášho profilu.

V neposlednom rade, kontaktujte osobu, z ktorej účtu vám prišla podvodná správa, napríklad pomocou telefonického hovoru, aby mohla začať robiť kroky, nech získa kontrolu nad svojim účtom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre