Na platby mobilom už nebudeme potrebovať NFC. Google testuje jednoduchú, no revolučnú funkciu

Platby mobilom už budeme vedieť vykonávať aj bez NFC čipu v smartfóne. Google testuje funkciu pre Peňaženku v prvej krajine.

Google penazenka
Zdroj: mundissima / Shutterstock.com

Platenie smartfónom sa stalo v posledných rokoch skutočne populárnym spôsobom, ako môžete zaplatiť takmer na každom mieste. Či už platíte v potravinách, na čerpacej stanici alebo kdekoľvek inde, nemusíte so sebou nosiť fyzicky svoju platobnú kartu. Postačí vám k tomu váš smartfón, ktorý disponuje NFC čipom a máte v Google Peňaženke zaregistrovanú svoju platobnú kartu. Ako však informuje portál 9to5google.com, po novom už nebudete potrebovať ani NFC čip vo svojom telefóne, aby ste mohli vykonávať platby mobilom. Google v prvej krajine spúšťa platby prostredníctvom QR kódu, ktoré môžu byť pohodlnejšie a rovnako výhodné aj pre používateľov smartfónov bez NFC.

Platby mobilom vykonáme aj bez NFC

Nie každý telefón na trhu podporuje aj NFC platby mobilom. Najmä lacnejšie telefóny na trhu neponúkajú vo výbave aj NFC čip, ktorým by sa dalo jednoducho platiť v predajniach namiesto našej karty. Aj preto sa pravdepodobne Google rozhodol, že platenie smartfónmi uľahčí a prinesie na trh platenie skenovaním QR kódu. Google Peňaženka by mala v prvej krajine ponúkať aj túto možnosť, pričom najskôr si novinku vyskúšajú používatelia v Brazílii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Naše smartfóny už dnes podporujú QR platby, pričom v tomto prípade nejde o platby kartou, no uskutočňujú sa klasické bankové prevody. Tie nemusia byt okamžité a nevieme ich využiť v klasických predajniach. Nová možnosť skenovania QR kódov by však mala plnohodnotne zastúpiť platby mobilom pomocou NFC, teda peniaze by sa mali strhávať priamo z našej karty, ktorú máme v Peňaženke Google. Platby by teda boli okamžité rovnako, ako keď platíme smartfónom pomocou NFC čipu.

Funkcia sa neskôr rozšíri aj do ďalších krajín

Brazília nemá byť jedinou krajinou, kde sa nová funkcia platieb bude môcť využívať. Aktuálne sa však testuje len v rámci jedného štátu a Google bude zatiaľ sledovať, ako budú tieto platby mobilom pomocou QR kódu prebiehať. Neskôr by sme tak mohli novú funkciu vidieť aj na našom trhu, no musíme spomenúť, že by sa na takéto platby museli pripraviť aj predajcovia. Platby pomocou QR kódu totiž budú musieť prebiehať prostredníctvom terminálu, ktorý tento kód vygeneruje. Naše klasické platobné terminály by teda zatiaľ nemuseli podporovať tento spôsob platieb.

Chrome vygenerovanie QR kodu
Zdroj: Vosveteit.sk

Aktuálne môžeme povedať, že zavedenie nových QR platieb po boku NFC platieb by mohlo chvíľu trvať. Na Slovensku by sme teda mohli nové platby mobilom vidieť v horizonte niekoľkých rokov. V každom prípade ide o pekný krok vpred, ktorý by dokázal sprostredkovať platenie mobilom k viacerým používateľom.

Využili by ste aj vy takéto QR platby mobilom? Alebo váš telefón ponúka aj NFC platby? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre