QR kódy môžu byť aj nebezpečné. Ak narazíte na podvodný, toto všetko sa vám môže stať!

Ak využívate QR kód pre otváranie stránok, mali by ste dbať na zásady bezpečnosti. Pozrite sa, čomu sa máte vyvarovať.

qr kód podvod
Zdroj: vosveteit.sk, onlygfx.com

QR kódy dnes už vieme nájsť takmer na každom rohu. Či už v meste na rôznych reklamných baneroch alebo stĺpoch, na produktoch, v e-mailoch alebo bežne na internete. Prostredníctvom takýchto kódov sa vieme dostať na rôzne stránky, presmerovať sa napríklad na oficiálny web výrobcu produktu, sociálne siete, prípadne si stiahnuť aplikáciu z obchodu s aplikáciami či vykonať platby. Možností, ako môžeme využiť QR kód, je neskutočne veľa. Aj napriek tomu by sme si mali uvedomiť, že tieto kódy so sebou prinášajú aj isté riziko. Ako QR kódy využívajú útočníci a čomu by sme sa mali vyvarovať? To si teraz prezradíme v našom článku.

Útočníci čoraz častejšie zdieľajú obetiam QR kód

Aj keď môže QR kód pôsobiť pohodlne a neškodne, častokrát nevieme, čo sa za ním nachádza. Na prvý pohľad si len ťažko všimneme, kam nás presmeruje a práve našu nepozornosť využívajú útočníci k tomu, aby ukradli naše údaje, nainštalovali nám do zariadenia malvér či presmerovali platbu na účet kyberzločincov. Takýto útočník pritom môže využiť ako digitálnu formu kódu, tak aj fyzickú formu, ktorú umiestni napríklad niekde na verejné miesto. Používatelia si tak môžu myslieť, že ide o bežný QR kód, ktorý v sebe skrýva nejakú stránku a bez akýchkoľvek podozrení si ho naskenujú. Vo viacerých prípadoch však vedia urobiť chybu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chrome vygenerovanie QR kodu
Zdroj: Vosveteit.sk

Za zdanlivo neškodnými QR kódmi sa môžu skrývať odkazy, kde od nás môžu stránky vyžadovať osobné údaje. Tie by sme ale nemali zadávať, ak táto stránka nie je dostatočne overená.

Okrem toho sa môže stať, že nás QR kód presmeruje na stránku, odkiaľ si môžeme stiahnuť nejaký softvér. Toto by sme taktiež nemali využívať, ak teda opäť nejde o dôveryhodný zdroj. Samostatnou kapitolou sú aj QR platby, na ktoré by ste si mali dávať pozor a vykonávať ich len vtedy, ak ste si príjemcom platby na 100% istí.

Ako sa môžete pred týmito podvodmi chrániť aj vy?

Tipov, ako sa chrániť voči podvodom, pri ktorých útočníci využívajú QR kód, môže byť niekoľko. V prvom rade si vždy pri naskenovaní kódu overte, o akú stránku ide. Ak stránka vyzerá nedôveryhodne či má zvláštnu URL adresu, mali by ste ju okamžite opustiť. Taktiež si dobre overujte stránky, v ktorých zadávate svoje osobné či prihlasovacie údaje. Ak skenujete kód na verejnom mieste, napríklad na stĺpe či plagáte, skontrolujte si, či neskenujete falošný kód, ktorý je prelepený cez originálny, teda dôveryhodný kód.

V prípade, že vám príde QR kód v e-maili, ktorý vám oznamuje že bol problém s vašou platbou a môžete ju pohodlne vykonať prostredníctvom tohto kódu, kontaktujte svojho poskytovateľa služby. Prostredníctvom QR kódov by ste si nemali ani inštalovať aplikácie, preferovať by ste mali ich inštaláciu prostredníctvom oficiálnych obchodov. Využívajte čítačku QR kódov vášho smartfónu a neinštalujte si dodatočne alternatívy z Obchodu Play či App Store. Ak vám takýto kód pošle niekto, koho by ste mohli poznať, tak sa ho na jeho pôvod spýtajte. Nakoniec si ale dobre preverujte odkazy URL, najmä ak ide o platby prostredníctvom QR kódov.

Dávate si pozor keď skenujete QR kódy vaším smartfónom? A ako často takéto kódy skenujete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre