Možno budeme prepisovať učebnice! V jadre našej Zeme môže ležať doteraz nepopísaná nová vrstva

Výskumníci objavujú dôkazy o novej vrstve ležiacej priamo v centre našej planéty.

jadro planety zem a temska kora
Zdroj: Rost9 / Shutterstock.com

Podľa našich súčasných poznatkov sa Zem skladá zo štyroch vrstiev. Najvrchnejšou je zemská kôra a nasleduje zemský plášť, tekuté jadro a pevné jadro. Ako ale informuje portál The Conversation, nové výskumy nachádzajú dôkazy o ďalšej vrstve planéty, takzvanom najvnútornejšom jadre.  

Podľa týchto výskumov ide o vrstvu pevnej kovovej gule, ktorá sa nachádza vo vnútornom jadre ako matrioška. Autori štúdie vysvetľujú, že mať jasno v kompozícii našej Zeme nie je len tak. Jednotlivé vrstvy, ich usporiadanie a interakcie môžu mať vplyv na to, ako sa život na planéte vyvíjal.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V jadre zeme sa horúci materiál posúva smerom hore, k zemskému plášťu. Tento materiál postupne chladne a následne sa vracia späť do zemského jadra. Ide o cyklický proces, ktorý nazývame konvekcia a tento proces generuje magnetické pole Zeme, ktoré nás chráni pred škodlivou radiáciou z vesmíru.  

“Pochopenie evolučnej histórie vnútorného jadra planéty a jeho spojenia s geomagnetickým poľom nám umožňuje lepšie pochopiť evolúciu života na povrchu Zeme,” píšu vedci.  

Seizmológovia využívajú seizmické vlny na študovanie hlbín Zeme. Zdrojom týchto vĺn sú veľké zemetrasenia a vďaka seizmometrom na povrchu môžu vedci tieto vibrácie zachytávať a študovať. Výskumy v tomto odbore však musia pracovať s niekoľkými prekážkami. Prvou je distribúcia veľkých zemetrasení. Tie sa objavujú v tektonicky aktívnych oblastiach, napríklad v “ohnivom kruhu” ktorý obklopuje Tichý oceán. Seizmometre sa nachádzajú prevažne na súši. Druhý problém predstavuje veľkosť samotného jadra, tá tvorí menej ako percento objemu Zeme.

Nová vrstva zemského jadra

Čo sa týka potenciálnej novej vrstvy Zemského jadra, vedci nepredpokladajú, že by sa od vnútorného jadra líšila chemickou kompozíciou. Najvnútornejšie a vnútorné jadro Zeme sa skladajú prevažne zo zliatiny železa a niklu s prímesou ľahších prvkov. Obe vrstvy sú s najväčšou pravdepodobnosťou pevné, no výskumníci pozorovali, že prechod z najvnútornejšieho jadra do vnútorného jadra je postupný, nie ostrý, ako môžeme pozorovať pri iných vrstvách. 

Ako sa teda tieto dve vrstvy odlišujú? Vedci vysvetľujú, že sa rozdiel ukrýva v tom, ako sa cez materiál šíria seizmické vlny s ohľadom na to, akým smerom sa propagujú. Rozdielne rýchlosti medzi vrstvami môžu spôsobovať rozdielne usporiadania atómov železa pri vysokých teplotách a tlakoch alebo usporiadania atómov pri raste kryštálov.  

V rámci pozorovaní autori štúdie odhalili, že cez najvnútornejšie jadro sa seizmické vlny propagujú najpomalšie pod iným uhlom, ako v prípade vnútorného jadra. Práve tento rozdielny uhol vedci považujú za pomerne silný dôkaz toho, že sa v zemskom jadre ukrýva nová vrstva. Nový výskum vedci považujú za dôležitý prelom aj kvôli tomu, že najhlbšie vrstvy planéty, medzi ktoré jadro určite patrí, sú obklopené rúškom záhady. Dôkazy o novej vrstve Zeme nám pomáhajú lepšie pochopiť, čo sa nachádza v jej centre. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre