Vo vnútri Zeme, sa môžu nachádzať zvyšky ďalšej planéty, hovoria astronómovia

Pred štyrmi miliardami rokov do nás narazila protoplanéta Theia, ktorá vytvorila našu prirodzenú družicu. Po zvyškoch kozmického telesa sa však zľahli stopy.

zem kolizia zeme s vesmirnym objektom
Zdroj: Dima Zel / shutterstock.com

V 80. rokoch minulého storočia si vedci všimli niečo, čo ich v tej dobe zarazilo. Hlboko pod našimi nohami, blízko jadra Zeme, objavili dva zhluky neobvyklého materiálu, ktoré mali rozlohu celého kontinentu.  

Oba zhluky sú dvakrát tak veľké ako náš Mesiac a jeden leží pod Tichým oceánom, druhý pod Africkým kontinentom. Dnes ich formálne poznáme ako veľké provincie s nízkou šmykovou rýchlosťou, alebo skrátene LLVP. Dlho sa nevedelo, čo sú tieto gigantické regióny zač, no výskum vedcov z inštitútu Caltech ukazuje, že môže ísť o pozostatok dávnej kolízie Zeme a protoplanéty Theia.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Krátko po vzniku Zeme do nej narazil objekt o veľkosti Marsu, protoplanéta Theia. Predpokaldá sa, že tento gigantický náraz vytvoril Mesiac. Hypotéza o gigantickom náraze sa dnes akceptuje ako vedúca hypotéza o vzniku nášho Mesiaca. Hoci vedecká komunita súhlasí, že naša prirodzená družica vznikla ako výsledok obrovskej kozmickej kolízie, astronómovia nikdy neobjavili zvyšky protoplanéty Theia v našej sústave. Očakávalo sa, že by kusy planéty mohli existovať v asteroidovom páse alebo v meteoritoch okolo Zeme.  

Nová štúdia naznačuje, že po gigantickej kolízii naša planéta absorbovala Theiu, pričom vznikli dnes pozorované provincie LLVP. Tie si vedci po prvýkrát všimli keď skúmali seizmické vlny, šíriace sa interiérom planéty. Tieto pozorovania po prvýkrát naznačili, že sa hlboko v interiéri Zeme nachádzajú obrovské trojdimenzionálne štruktúry, v najhlbších regiónoch zemského plášťa.  

Protoplanéta Theia nikde nezmizla

Ako sme už spomenuli, existujú dve provincie LLVP, ktoré sa vyznačujú odlišnou kompozíciou ako zvyšok zemského plášťa. Doterajšie výskumy naznačili, že sú tieto vrstvy bohaté na železo. Keďže majú viac železa ako sa nachádza v zemskom plášti, LLVP sú hustejšie ako okolité prostredie. Znamená to, že keď cez ne prechádzajú seizmické vlny, tie sa spomaľujú, čo vysvetľuje aj ich názov.  

Autori práce poznamenávajú, že rovnako ako LLVP provincie, aj Mesiac má vyššiu koncentráciu železa. To spájajú s faktom, že sa nám nepodarilo nájsť stopy dávnej protoplanéty, ktorá sa s našou Zemou pred približne 4-miliardami rokov zrazila.

“Môj kolega, Mikhail Zoltov poznamenal, že nikto nevie, kde sa planéta Theia nachádza. V ten moment som si povedal Heuréka! Planéta Theia sa mohla po náraze absorbovať do Zeme a vytvoriť zhluky hmoty v zemskom plášti,” tvrdí vedúci štúdie, Qian Yuan.  

Gigantická kolízia s protoplanétou Theia mohla teda viesť nielen ku vzniku Mesiaca, ale aj provincií LLVP. Časť planetárneho plášťa sa mohla zmiešať so zemským plášťom a nakoniec vytvoriť samostatné zhluky hmoty, ktoré dnes označujeme ako LLVP. Vedci vysvetľujú, že keď Theia vrazila do Zeme, väčšina energie sa sústredila do vrchnej polovice zemského plášťa. Znamená to, že spodná polovica plášťa ostala chladnejšia, než sa spočiatku predpokladalo. Keďže spodný plášť nebol úplne roztavený ako zvyšok planéty, zhluky železitého materiálu protoplanéty Theia mohli ostať viac-menej nedotknuté. Postupne sa ale ponorili až k úplnej základni zemského plášťa.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre