Ako vznikol Mesiac? Teórií je hneď niekoľko, no len jedna z nich sedí najviac

Keď Zem vznikla, spočiatku bola sama, hoci to netrvalo dlho. Čoskoro získala aj svoju prirodzenú družicu.

V akej vzdialenosti okolo nás mesiac obiehal v minulosti?
Zdroj: NASA, Unsplash (Henning Witzel), Úprava: Vosveteit.sk

Naša Slnečná sústava vznikla pred približne 4,5-miliardami rokov a zakrátko vznikli aj všetky planéty, ktoré v nej dnes môžeme nájsť.

Keď vznikla naša Zem, vyzerala úplne inak, než vyzerá dnes. Ak by sme si odmysleli fakt, že v tom čase bola „modrá planéta“ rozpustenou guľou železa, niklu a rôznych iných kovov a hornín, chýbal jej verný spoločník, náš Mesiac. Či už o tom vedela alebo nie, tohto spoločníka Zem získala nie dlho po jej vzniku, počas kolízie, ktorá planétu zmenila na nepoznanie, vysvetľujú vedci z University of Chicago.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vznikol Mesiac?

Existuje niekoľko rôznych teórií, no najviac podloženou je takzvaná teória obrieho nárazu. Podľa nej do Zeme narazil gigantický objekt o veľkosti Marsu, protoplanéta menom Theia. Po kolízii sa okolo Zeme vytvoril prstenec hmoty, ktorá pozostávala z častí Zeme a samotnej protoplanéty. Tieto kusy sa postupom času „zlepili“ dokopy a vznikol Mesiac ako ho poznáme dnes. Kolízia s planétou Theia nastala pred 4,4-miliardami rokov.

Chvíľu trvalo, kým Mesiac rovnako ako Zem, vychladol a začal pripomínať družicu tak, ako vyzerá dnes. Aj po vychladnutí však na Mesiaci pretrvávala intenzívna vulkanická činnosť, ktorá ho ešte viac formovala.

Existujú však aj iné teórie, ktoré ale nie sú vedeckou komunitou tak podporované. Jednou z nich je aj teória zachytenia. Tá tvrdí, že si Zem svojou gravitačnou silou Mesiac pritiahla. Teória vznikla v 80. rokoch a v určitých bodoch sedí s tým, čo o Mesiaci vieme. Má však aj výrazné problémy.

Jedným z problémov je samotné zachytenie mesiaca. Ten je pomerne veľký a vo väčšine prípadov stret dvoch veľkých objektov znamená buď kolíziu alebo pozmenenie trajektórie objektu. Na to, aby mohla Zem svoju družicu efektívne zachytiť, by potrebovala oveľa väčšiu atmosféru, ktorá by Mesiac zabrzdila.

Oddelil sa Mesiac od Zeme sám?

Syn známeho biológa Charlesa Darwina v roku 1879 sformuloval ďalšiu zaujímavú teóriu o vzniku Mesiaca. George Darwin veril, že v dávnej dobe Zem rotovala okolo svojej osi oveľa rýchlejšie než dnes. Vďaka tejto rýchlej rotácii sa časť povrchu doslova odtrhla a z nej následne vznikol Mesiac. Verilo sa, že na dne Tichého oceánu je „jazva“, ktorá túto teóriu potvrdzuje.

Neskôr sa ale potvrdilo, že Mesiac je oveľa starší ako oceánska kôra Tichého oceánu. Mesiac sa zároveň skladá z materiálu, ktorý tvorí zemský plášť.

Vznikli Zem a Mesiac spolu?

Naša planéta vznikla z protoplanetárneho disku, ktorý ostal po formácii Slnka. Z tohto disku zároveň vznikli aj ostatné planéty. Jedna z teórií ale naznačuje, že Zem a Mesiac vznikali spoločne ako jedna sústava. Hoci sa o tejto teórii chvíľu uvažovalo, vedci prostredníctvom nej nedokázali vysvetliť, prečo má Mesiac oproti Zemi relatívne malé železné jadro.

Teória o gigantickej kolízii zatiaľ ostáva najlepším vysvetlením toho, ako Zem a Mesiac vznikli. Potvrdili ju výskumy z rokov 2012 a 2013. Jedna štúdia sa zameriavala na izotopy zinku, ktoré na Mesiaci chýbajú. To je v súlade s teóriou o gigantickej kolízii. Druhá štúdia sa zamerala na izotopickú kompozíciu vody, ktorá je takmer rovnaká ako na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre